Tam gdzie jest woda, jest życie. Ale tylko wówczas, gdy jest to woda czysta i zdrowa.
Papież Franciszek wziął udział w watykańskim szczycie poświęconym dostępowi do wody pitnej. Ta międzynarodowa i międzyreligijna inicjatywa została zorganizowana z inicjatywy Papieskiej Akademii Nauk i ma na celu wypracowanie wspólnej strategii zarządzania wodą. To że jest ona konieczna nie budzi najmniejszych wątpliwości. Aż 750 mln ludzi na świecie wciąż nie ma dostępu do wody. Tysiąc dzieci umiera każdego dnia z powodów chorób związanych z wodą. Miliony ludzi zmuszonych jest do picia brudnej, niezdrowej wody. Te dane są zatrważające. I, jak mówił na watykańskim szczycie papież, nie mogą pozostawić nas obojętnymi.
Prawo do wody wydaje nam się tak naturalne, jak sama woda lecąca z kranu. Jej wartość zaczynamy doceniać wówczas kiedy nam jej zabraknie. Dla przeciętnego Polaka są to jakieś egzotyczne wakacje w Afryce czy Azji, gdy ze zdziwieniem odkrywa, że lecąca z kranu woda jest zwyczajnie niezdrowa i że wprawdzie można się w niej wykąpać, ale trzeba uważać, by się jej przy okazji nie napić. A miejscowi piją nieraz dużo brudniejszą wodę. Pamiętam opowieść ks. Mateusza Dziedzica, polskiego misjonarza porwanego w Afryce, który stwierdził, że by nie przeżył 44 dni w buszu bez dostarczanej mu przez misjonarzy czystej wody. Rebelianci pili bowiem wodę z rzeki, w której się również kąpali i prali. Takie są codzienne realia Czarnego Lądu. Realia do których nasz organizm nie jest przyzwyczajony. Dla nich realia konieczności. Innej wody zwyczajnie nie ma. Stąd tak wielkie zaangażowanie misjonarzy także w budowanie studni i bezpiecznych ujęć wody. „Każda osoba ma prawo do dostępu do pitnej i bezpiecznej wody; to podstawowe prawo człowieka” – mówił papież.
Trzeba wychowywania do odpowiedzialnego korzystania z wody. I dotyczy to każdego z nas. Światu grozi bowiem globalna wojna o wodę. Co więcej Franciszek zadał wczoraj retoryczne pytanie, czy któryś z kawałków trwającej obecnie trzeciej wojny światowej nie toczy się właśnie o wodę. „Tam gdzie jest woda, jest życie – mówił papież. - Ale tylko wówczas, gdy jest to woda czysta i zdrowa”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W Kaplicy Sykstyńskiej Franciszek udzielił chrztu 21 dzieciom watykańskich pracowników.
"Tu chodzi o całkowicie nowe życie, o dar życia, które przetrwa całą wieczność”.
Zgodnie z dawnym zwyczajem w Polsce do 2 lutego można oglądać szopki w świątyniach i śpiewać kolędy.
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.