Prawosławni i grekokatolicy posługujący się kalendarzem juliańskim świętują 19 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną przez nich Jordanem, gdyż wspominają wtedy Chrzest Pański.
Obchody rozpoczyna poświęcenie wody, którego dokonuje się w wigilię święta albo w sam jego dzień. Rosyjscy wierni powtarzają potem w miejscach, gdzie pobłogosławiono wodę, gest spełniony przez samego Jezusa.
Według prognoz Ministerstwa Spraw Nadzwyczajnych w obrzędzie całkowitego trzykrotnego zanurzenia się w naturalnych zbiornikach wodnych bierze udział ok. 1,5 mln Rosjan. W tym celu przygotowano 3,5 tys. miejsc. Nad bezpieczeństwem uczestników obrzędu czuwa ponad 9 tys. ratowników. W wigilię uroczystości poświęcono wodę w świątyniach, zbiornikach naturalnych, w oceanie Spokojnym i Atlantyckim oraz w Morzu Kaspijskim.
W tym roku wyjątkowo, ze względu na poważne przeziębienie, w głównych uroczystościach Jordanu nie wziął udziału patriarcha Cyryl. Zwykle przewodniczył on liturgii w dwóch moskiewskich soborach: katedralnym Chrystusa Zbawiciela oraz Objawienia Pańskiego.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.