W ekumeniczną modlitwę powinni włączyć się młodzi

Apelują przedstawiciele chrześcijańskich Kościołów w przededniu rozpoczynającego się Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jego hasłem są słowa z 2. listu św. Pawła Apostoła do Koryntian: "Pojednanie - miłość Chrystusa przynagla nas”.

Reklama

Tegoroczne materiały Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan zostały zaproponowane przez chrześcijan z Niemiec - ojczyzny reformacji, co ma związek z obchodami jej 500. rocznicy, a przygotowane przez Światową Radę Kościołów i Papieską Radę Popierania Jedności Chrześcijan. Każdy dzień tygodnia rozwija po kolei poszczególne myśli tegorocznego hasła: "Jeden umarł za wszystkich"; "Nie żyjemy już dla siebie"; "Już nikogo nie znamy według ciała"; "To, co dawne przeminęło"; "Nastało nowe", "Bóg pojednał nas ze sobą"; "Służba pojednania; "Pojednani z Bogiem".

Materiały zawierają także propozycję nietypowego nabożeństwa słowa, podczas którego będzie miało miejsce budowanie i burzenie symbolicznego muru.

- Wiemy, jaka jest symbolika muru dla Niemiec, które były świadkami budowania i zburzenia muru berlińskiego. Ale symbolika muru jest także symboliką biblijną. Św. Paweł mówi, że Chrystus przez swój krzyż zburzył mur wrogości między ludźmi - wyjaśniał podczas konferencji prasowej w siedzibie Konferencji Episkopatu bp Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący rady Konferencji Episkopatu Polski ds. ekumenizmu.

Symboliczne budowanie i burzenie muru będzie powiązane z wyznaniem grzechów, które zbudowały mur. Poszczególne kamienie mają symbolizować brak miłości, nienawiść, pogardę, prześladowania, wojny religijne, nadużycia władzy, izolację, pychę. Symboliczne burzenie tego muru ma być odpowiedzią na usłyszane słowo Boże i zachętą do działania, by Ewangelię wprowadzić w swoje życie.

Przewodniczący rady Konferencji Episkopatu Polski ds. ekumenizmu zwrócił uwagę, że kamieniem milowym w budowaniu ekumenicznej jedności było wspólne przyjęcie dokumentów m.in. o wzajemnym uznaniu chrztu. W ostatnich latach Kościoły w Polsce wydały także wspólne apele o ochronie stworzenia, poszanowaniu i świętowaniu niedzieli i przesłanie w sprawie uchodźców. Ważne jest także wspólne świętowanie ważnych wydarzeń, jak na przykład 1050. rocznica chrztu Polski czy zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Te dokumenty wnoszą bardzo wiele, bo nastąpiło zbliżenie depozytu wiary. Nie ma, oczywiście, wspólnoty wiary, ale idziemy w tym kierunku. Jednocześnie ten dialog doktrynalny sprawia, że zbliżamy się do siebie. Nastąpiło przejście z ekumenizmu eklezjocentrycznego do ekumenizmu chrystocentrycznego - wyjaśnił.

Dodał także, że współczesny ekumenizm powinien polegać na zbliżaniu się do Chrystusa modlitwą, nawróceniem i eliminowanie grzechów, które nas podzieliły.

Zarówno bp Nitkiewicz, jak i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, a zarazem biskup kościoła luterańskiego Jerzy Samiec, podkreślali, że o potrzebie zbliżenia ekumenicznego powinno się mówić na co dzień, a nie tylko od święta. Według bp. Nitkiewicza, za mało mówi się o "poniżaniu drugiej osoby, o braku szacunku, o dyskryminacji, o pogardzie, której ludzie doświadczają", np. w homiliach czy na katechezie, która "towarzyszy młodemu człowiekowi od zerówki po pełnoletność".

Biskup Samiec mówił w tym kontekście o zabójstwie przed barem z kebabami w Ełku. Jak mówił, "jeśli będziemy wszyscy szanowali siebie nawzajem, będzie to sygnał dla ludzi, którzy nie tylko mówią, ale i chwytają za kamienie".

Przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich wyrazili ubolewanie, że w obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan włącza się grono tych samych osób. - Taką grupą, która mogłaby się włączyć, jest młodzież związana z ekumenicznymi spotkaniami Taizé - zauważył bp Nitkiewicz.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpocznie się 18 stycznia. Centralne nabożeństwo tygodnia odbędzie się w niedzielę 22 stycznia o godz. 16. w katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze.

Program:

17 stycznia – godz. 16, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Warszawsko-Praskiej, ul. Mehoffera 2 (spotkanie ma charakter zamknięty)

18 stycznia – godz. 18, parafia ewangelicko-reformowana, al. Solidarności

19 stycznia – godz. 18, ewangelicko-augsburska parafia Świętej Trójcy, pl. Małachowskiego 1

20 stycznia – godz. 18, parafia ewangelicko-metodystyczna Dobrego Pasterza, ul. Mokotowska 12

21 stycznia – godz. 18, starokatolicka parafia Kościoła Mariawitów pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, ul. Wolska 186

22 stycznia – godz. 16, nabożeństwo centralne, rzymskokatolicka katedra św. Floriana, ul. Floriańska 3

23 stycznia – godz. 18, prawosławna katedra św. Marii Magdaleny, al. Solidarności 52

24 stycznia – godz. 18, polskokatolicka katedra św. Ducha, ul. Szwoleżerów 2

25 stycznia – godz. 18, Ośrodek Chrześcijan Baptystów, Radość, ul. Szczytnowska 35-39

26 stycznia – godz. 17.30, rzymskokatolicka parafia św. Marcina, ul. Piwna 9/11

27 stycznia – godz. 19, rzymskokatolicka parafia św. Orione, ul. Lindleya 12, spotkanie modlitewne Stowarzyszenie Pokoju i Pojednania EFFATHA

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7