W Jerozolimie tegoroczny tydzień modlitw rozpoczął się liturgią Kościoła prawosławnego na Kalwarii, a zakończy w niedzielę 27 stycznia we wspólnocie melchickiej na Starym Mieście.
Na ziemi Jezusa tradycyjnie już Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpoczyna się nieco później, niż w Kościele powszechnym. Powodem tego opóźnienia są obchody ormiańskiego Bożego Narodzenia, które przypadają na 19 stycznia. W Jerozolimie tegoroczny tydzień modlitw rozpoczął się właśnie liturgią Kościoła prawosławnego na Kalwarii, a zakończy w niedzielę 27 stycznia we wspólnocie melchickiej na Starym Mieście.
W czasie tego tygodnia modlitw wierni będą się gromadzić każdego dnia w innym miejscu, by poprzez wspólną modlitwę Ojcze nasz, lekturę Pisma św. i wzajemne poznanie tego, co nas dzieli i łączy wyrazić pragnienie rychłego zjednoczenia wszystkich wyznawców Chrystusa. Program modlitw przewiduje również peregrynację do katedry anglikańskiej, ormiańskiej a także do kościoła luterańskiego, etiopskiego i koptyjskiego. W środę 23 stycznia modlitwę o jedność poprowadzą katolicy w kościele parafialnym Najświętszego Zbawiciela. Kulminacyjnym momentem będzie jednak czwartkowa peregrynacja do Wieczernika, miejsca drogiego każdemu chrześcijaninowi, gdzie Chrystus modlił się, byśmy „byli jedno”.
Zachęcając do uczestnictwa w tygodniu modlitw o jedność chrześcijan Konferencja Ordynariuszy Ziemi Świętej zwraca uwagę, że istniejące pomiędzy nami podziały osłabiają nasze świadectwo o królestwie sprawiedliwości i pokoju. Tydzień modlitw o jedność chrześcijan jest więc momentem uprzywilejowanym na modlitwę, spotkanie braci w wierze w Jezusa i podjęcie wspólnego dialogu, by prosić Boga o dar jedności.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).