Jean-Claude Junker przedstawił swoją propozycję.
Zniszczona przez trzęsienie ziemi bazylika św. Benedykta w Nursji zostanie podniesiona z gruzów. Premier Włoch stwierdził, że jej rekonstrukcja oznacza nie tylko odbudowę kościoła, ale i samej Europy. Z kolei przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Junker, który ostatnio gościł we Włoszech, wskazał, że to Unia Europejska powinna sfinansować jej odbudowanie.
Ordynariusz archidiecezji, na terenie której leży Nursja, podkreśla, iż zaangażowanie całej wspólnoty w odbudowę bazyliki Patrona Starego Kontynentu byłoby przypomnieniem, że „ten patriarcha zachodniego monastycyzmu także dziś może inspirować narody europejskie, wskazując im prawdziwe wartości”.
„Sądzę, że trzeba przede wszystkim przypomnieć, iż duch św. Benedykta, jego wizja człowieka i społeczeństwa nie są związane z kamieniami, a co za tym idzie, wykraczają poza samo istnienie bazyliki w jego rodzinnej Nursji – mówi Radiu Watykańskiemu abp Renato Boccardo. – Jest to dziedzictwo należące do całego kontynentu europejskiego, który został wezwany do strzeżenia i ożywiania tego bezcennego skarbu. Z drugiej zaś strony odbudowa bazyliki może być znakiem. Ta świątynia stała się ikoną trzęsienia ziemi, które zraniło centralne Włochy i samą Nursję. Postawienie jej na nogi, jej rekonstrukcja i przywrócenie przyszłym pokoleniom stają się wyraźnym świadectwem docenienia wartości i życiodajnej siły benedyktyńskiego orędzia”.
Opisuje swoje „duchowe poszukiwania” w wywiadzie dla„Der Sonntag”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.