Łódź: Rozpoczyna się XX Festiwal Kultury Chrześcijańskiej

Msza św. zaduszkowa zainauguruje w niedzielę w Łodzi jubileuszowy XX Festiwal Kultury Chrześcijańskiej. W trakcie dwutygodniowej imprezy widzom zaprezentuje się ponad 200 artystów z 20 krajów. Festiwal potrwa do 20 listopada.

Po zakończeniu mszy zaplanowano wernisaż wystawy grafik Tadeusza Siary. Artysta wystawiał swoje prace nie tylko w Polsce, ale także m.in. w Niemczech, na Węgrzech, a USA, we Francji, Włoszech, Finlandii czy Japonii. Grafiki Siary przedstawiają architekturę, rozmaite elementy pejzażu miejskiego lub wiejskiego, ulice, przedmioty codziennego użytku, przyrodę i wnętrza.

Pierwszy dzień festiwalu zakończy spektakl "Akropolis" Stanisława Wyspiańskiego w reż. Anny Augustynowicz przygotowany przez Teatr Współczesny ze Szczecina. Akcja sztuki rozgrywa się na Wawelu "w noc Wielką Zmartwychwstania". Autor powołuje do życia postaci z wawelskich arrasów - Helenę i Parysa, Priama, Hekubę i Kasandrę, Izaaka i Rebekę oraz Jakuba i Ezawa.

W programie tegorocznego festiwalu, którego mottem są słowa papieża Franciszka - "Abyśmy wszyscy potrafili odkryć radość z czułości Boga" znalazły się spektakle teatralne, wystawy i koncerty. W trakcie dwutygodniowej imprezy widzom zaprezentuje się ponad 200 artystów z 20 krajów, m.in. Austrii, Białorusi, Francji, Litwy, Niemiec, Słowacji, Węgier, USA i Polski.

Widzowie będą mogli obejrzeć przedstawienie "Joanna d'Arc", które w krakowskim Teatrze STU wyreżyserowała Noa Ain. Teatr Logos z Łodzi pokaże "Schron" wg poezji Julesa Supervielle'a w reż. Bogusława Kierca. Teatr Dramatyczny z Warszawy przyjedzie do Łodzi ze spektaklem "Niedźwiedź Wojtek" Tadeusza Słobodzianka w reż. Ondreja Spiszaka. Z kolei gdański Teatr Miniatura zaprezentuje spektakl "Remus" wg "Życia i przygód Remusa" Aleksandra Majkowskiego, który wyreżyserował Remigiusz Brzyk.

Oprócz spektakli teatralnych w programie festiwalu znalazły się jeszcze wystawy i koncerty, a także konferencja "W kręgu chorału protestanckiego". Tradycyjnie odbędą się również trzy msze św. Pierwsza z nich odprawiona zostanie w niedzielę 6 listopada, druga - 13 listopada - w intencji twórców kultury, a trzecia - dziękczynna - 20 listopada. Tego samego dnia wieczorem, na zakończenie imprezy, odbędzie się koncert zespołu The Tallis Scholars z Wielkiej Brytanii.

Tegoroczny budżet festiwalu wynosi ponad 600 tys. zł.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KULTURA, PAP, WYZNANIA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6