U. Ekman: Kościół katolicki mówi protestantom, że ich kocha i chce iść z nimi

O owocach papieskiej wizyty w Szwecji.

Papieska wizyta w Szwecji pokazała, że Kościół katolicki nie prowadzi wojnę ani nie jest instytucją żądną władzy, lecz jest podobny do Jezusa i mówi protestantom: kochamy was, chcemy iść dalej razem z wami. W ten sposób ekumeniczny aspekt podróży Franciszka podsumowuje Ulf Ekman, do niedawna jeden z najważniejszych kaznodziejów protestanckich w Szwecji, a od dwóch lat katolik. W rozmowie z francuską telewizją katolicką KTO zauważył, że ważnym elementem spotkań ekumenicznych w Lundzie i w Malmö było uściślenie samego rozumienia jedności.

„Ojciec Święty posunął się bardzo daleko. Otworzył na luteranów swe serce i ramiona. Mamy tu jednak dwa rozumienia jedności. Widzieliśmy to na spotkaniu w Malmö w wypowiedziach luteranów i w reakcji Ojca Świętego. Luteranie są przekonani, że już jesteśmy zjednoczeni w duchu, wystarczy to tylko uznać i w konsekwencji nawzajem dopuszczać się do komunii. Nie było to powiedziane wprost, ale wyszło na jaw podczas nabożeństwa. Papież trochę ostudził te zapały. Powiedział, że przed nami jest długa droga i musimy na nią ponownie wejść. A zatem zachęcił do rozmowy i do zbliżenia" - powiedział były pastor luterański.

Wyjaśnił, że chodziło tu nie o dyskusję teologiczną czy dogmatyczną, lecz o wyrażenie intencji. "Spróbujmy coś zrobić. W przeszłości formalnie byliśmy nieprzyjaciółmi, dziś formalnie twierdzimy, że jesteśmy przyjaciółmi. Ale zastanówmy się, co to oznacza” – powiedział szwedzki konwertyta.

Przypomniał, że katolików i luteranów dzielą wielkie rozbieżności. Jest to poważny problem, bo nie da się ich przeskoczyć „przez aklamację”. Niemniej jednak w czasie papieskiej wizyty zrobiono krok naprzód. "Daliśmy szansę Duchowi Świętemu, aby pokazał moc Ewangelii, co jest szczególnie ważne w Szwecji, gdzie poglądy wielu protestantów są dziś bardzo liberalne" – stwierdził U. Ekman.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  02.11.2016 20:38
  Tu nie chodzi o władzę, ale o herezję podtrzymywaną z zatwardziałością i ukrywanie prawdziwego oblicza Lutra i jego dzieła. O fałszowanie ewangelii i przeinaczanie jej. Jak można budować na kłamstwie?
 • smutna
  02.11.2016 21:53
  Chyba coś źle czytam! Kościół chce iść razem z protestantami? To protestanci powinni iść razem z Kościołem!

  Katolicy i protestanci nie mogą nawzajem dopuszczać się do Komunii, bo u protestantów Komunia nie istnieje.
 • Anna
  02.11.2016 22:59
  Jak możliwe jest przyjmowanie Komunii św. wymiennie u katolików i protestantów skoro: 1. Pastorzy nie są kapłanami w rozumieniu katolickim, nie mają ważnych święceń ( brak sukcesji apostolskiej) wobec tego katolicy uczestniczący w protestanckich nabożeństwach nie otrzymaliby prawdziwej Komunii. 2. Protestanci nie spowiadają się, co zresztą jest jakby zrozumiałe przez to, że pastorzy nie mają władzy odpuszczania grzechów (znowu brak ważnych święceń) - co wobec tego z wymogiem stanu łaski uświęcającej? 3. Protestanci nie wierzą w realną obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
 • Gość
  04.11.2016 10:31
  Portal wiara.pl - jesli chce być obiektywny - powinien teraz po serii artykułów przychylnych luteranom zamieścić opinie prawdziwie katolickich teologów. Ale nie pana Macury, lecz np. Ks. Guza.
  Bo cały czas mamy do czynienia z protestancką manipulacja i protestanckim pomysłem na "jednosć".
  Ta jedność w rozumieniu luteran oznacza mniej więcej tyle: "kochajmy się, idźmy razem i nie zwracajmy uwagi na to co dzieli, ale na to co łączy".
  Co na to tradycyjna doktryna KK?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10