Wizyta Franciszka w Lund i Malmö choć w różny sposób, ubogaci też inne niż Szwedzi nacje.
Wedle zapowiedzi w spotkaniu z papieżem 31 października i 1 listopada weźmie udział ponad 2,5 tys. duńskich katolików. Szczególnym powodzeniem cieszy się wśród nich Msza, którą Papież odprawi w uroczystość Wszystkich Świętych na stadionie piłkarskim w Malmö, dokąd z Danii jest bardzo blisko.
Paradoksem tej wizyty jest fakt, że choć odbywa się ona w Szwecji, to wielu Duńczyków ma tam lepszy dojazd niż większość Szwedów. Malmö z Kopenhagą łączy most nad Cieśniną Sund i można tam dojechać w niecałą godzinę. Na Mszę przyjadą Duńczycy z całego kraju, także z odległych zakątków Jutlandii. Wiąże się to dla nich z wzięciem wolnego dnia w pracy i szkole, bo Wszystkich Świętych w Skandynawii nie jest dniem świątecznym jak w Polsce, a w tym roku wypada we wtorek.
Samo Lund, gdzie odbędzie się spotkanie ekumeniczne w ramach obchodów 500-lecia reformacji, ma długą duńską i katolicką historię. Katedra w Lund, miejsce spotkania i modlitwy, była od roku 1060 do 1538 siedzibą duńskiego arcybiskupa katolickiego i centrum Kościoła katolickiego w Danii, a cały tamtejszy region, Skania, należał do Danii aż do 1658 r.
Przy okazji papieskiej wizyty w Szwecji zrealizowany zostanie ekumeniczny projekt pomocy dla syryjskich uchodźców. W jego sfinansowaniu pomogą środki ze sprzedaży biletów na stadion w Malmö, gdzie z udziałem Papieża Franciszka odbędą się katolicko-luterańskie obchody 500-lecia Reformacji. Sprzedanych zostało 10 tys. biletów w cenie 10 euro.
Projekt realizowany jest wspólnie przez Caritas Internationalis i World Service, odpowiedzialny z ramienia Światowej Federacji Luterańskiej za realizację dzieł solidarności. Sfinansowany zostanie projekt edukacyjny skierowany do dzieci mieszkających w oblężonym Aleppo. Część środków wesprze też syryjskich uchodźców mieszkających w Jordanii. Obie organizacje charytatywne, katolicka i luterańska, wyraziły przy tej okazji nadzieję na zacieśnienie współpracy i realizowanie w przyszłości wspólnych projektów pomocowych. Na spotkaniu z Papieżem obecny będzie jeden z syryjskich biskupów z doświadczanego Aleppo.
Obecna wizyta papieska jest już drugą w historii Skandynawii. Jako pierwszy papież postawił tu swą stopę św. Jan Paweł II w czerwcu 1989 r.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.