COMECE o ubóstwie w Europie

Problem ubóstwa w Europie to główny temat trwającej w Brukseli jesiennej sesji plenarnej Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej.

Otwierając spotkanie przewodniczący COMECE kard. Reinhard Marx podkreślił, że Kościół chciałby wspomóc Unię w pokonywaniu trawiących ją licznych kryzysów. „W czasie trwania tych egzystencjalnych kryzysów Unii COMECE staje się ważniejsza niż kiedykolwiek” – mówił niemiecki hierarcha.

Uczestniczący w spotkaniu przedstawiciel polskiego episkopatu bp Janusz Stepnowski wskazał na konkretne sprawy podjęte w czasie obecnych obrad. Wśród nich jedną z najważniejszych jest problem rosnących na naszym kontynencie obszarów biedy, które są m.in. skutkiem przeżywanych w Europie trudności.

„Ta bieda się poszerza. To widać w naszych parafiach, w naszych diecezjach, w naszych krajach. Nawet kraje bogate widzą, że grupa ludzi biednych jest coraz większa. Próbuje się temu zaradzić przez pracę Caritas: widzę to w mojej diecezji. Caritas Polska angażuje się także w rozwiązanie różnych problemów w Europie i na całym świecie. Był też poruszany problem umowy gospodarczej z Kanadą CETA, która budzi pewne niepokoje, szczególnie tutaj w Belgii, w Walonii. Jest to sprawa regulacji i arbitrażu inwestycyjnego, który sprzyja dominacji wielkich korporacji nad suwerennymi demokracjami i nad państwami. Inną sprawą, której też dotknęliśmy, był Brexit. To dotknęło wszystkie kraje europejskie, także Polskę, która ma w Wielkiej Brytanii bardzo liczną grupę emigrantów. Związana jest z tym fala rasistowskich incydentów wymierzonych w obywateli państw europejskich, a szczególnie w nas. Pewne osoby nawet straciły życie. Referendum w sprawie Brexit wyzwoliło niespodziewaną agresję na tle rasistowskim. I obcokrajowcy mieszkający na Wyspach Brytyjskich odczuwają niepokój z powodu wymierzonej w nich wrogości” – powiedział bp Stepnowski.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6