„Chrześcijanie Pakistanu z prześladowaniem i terroryzmem walczą przez dialog międzyreligijny” – powiedział abp Sebastian Shaw. O sytuacji wyznawców Chrystusa w tym kraju metropolita Lahauru mówił na spotkaniu zorganizowanym w Chester w Anglii przez papieską organizację Pomocy Kościołowi w Potrzebie.
Pakistański hierarcha jest przekonany, że tylko dialog międzyreligijny umożliwia wzajemne poznanie się. Często zachęca on zwierzchników religijnych do „głoszenia tolerancji w meczetach, kościołach i świątyniach”. W różnych częściach tego azjatyckiego kraju powstają grupy mające pomóc chrześcijanom, muzułmanom, hinduistom i sikhom porozumieć się między sobą.
Abp Shaw ma nadzieję, że dialog międzyreligijny umożliwi zmianę tzw. ustawy o bluźnierstwie przeciw islamowi. Jak podkreśla, staje się ona okazją do nadużyć względem chrześcijan, których coraz częściej linczuje się bądź osadza w więzieniu na podstawie takich niesłusznych oskarżeń. Zdarza się to obecnie w Pakistanie średnio raz na dwa tygodnie. Hierarcha uważa, że ponieważ wiara chrześcijańska nie pozwala odpłacać złem za zło, wobec prześladowań wyznawcy Chrystusa winni prowadzić dialog z muzułmanami.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.