- W tym sanktuarium wszyscy pragniemy zapisać i utrwalić dziedzictwo ducha, które Jan Paweł II - mówił metropolita krakowski, który w dniu rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, na Białych Morzach w Krakowie, przewodniczył konsekracji sanktuarium świętego papieża Polaka.
- Ono poruszyło serca milionów ludzi, zarówno młodych, bezpośrednich uczestników święta wiary, jak i znacznie większej rzeszy ludzi w Polsce i na świecie, którzy również uczestniczyli z bliska w tym wydarzeniu dzięki środkom przekazu. W tych lipcowych dniach mogliśmy wszyscy doświadczyć, jak fascynująca jest Ewangelia, przekraczająca bariery postawione przez ludzi, jednocząca ludzi różnych ras, kultur i języków, sprawiająca, że uczniowie Jezusa stanowią jedną braterską i solidarną rodzinę - tłumaczył.
Z kolei wyjaśniając sens konsekracji świątyni, mówił, że oddając to sanktuarium na własność Bogu, chce również, by stało się ono miejscem szczególnej pamięci o Janie Pawle II.
- Konsekracja kościoła to szczególny akt, wieńczący lata planowania, budowy, wyposażania i upiększania świątyni. Staje się ona domem Bożym, przestrzenią oddaną Bogu na własność, ale także przestrzenią dla wspólnoty uczniów Jezusa, która tutaj gromadzi się na modlitwę i sprawowanie Eucharystii. Tutaj ziemia spotyka się z niebem. Tutaj doczesność spotyka się z wiecznością. Tutaj człowiek spotyka się ze swoim Stwórcą i Zbawicielem - zauważył metropolita, dodając, że w tym sanktuarium wszyscy pragniemy zapisać i utrwalić dziedzictwo ducha, które Jan Paweł II nam zostawił, aby służyło ono następnym pokoleniom.
- Jest to nasz przywilej, ale również obowiązek i wyraz wdzięczności za pontyfikat świętego papieża przełomu drugiego i trzeciego tysiąclecia wiary chrześcijańskiej. Jan Paweł II służył całemu Kościołowi, miał serce dla wszystkich, ale nigdy nie zapomniał, z jakiego narodu się wywodził. Swoją postawą uczył nas prawdziwego patriotyzmu, a zarazem szerokiego spojrzenia na inne narody i kultury. Dziś jako święty - a więc jako przyjaciel Boga - oręduje za nami wszystkimi i towarzyszy współczesnemu Kościołowi w pielgrzymowaniu do wieczności - przekonywał, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do powstania centrum i sanktuarium.
- To sanktuarium jest żywym pomnikiem naszej wdzięczności wobec św. Jana Pawła II, który - jestem przekonany - cieszy się z tego daru naszych serc i wszystkim modlącym się w tej świątyni z wysoka błogosławi - zakończył metropolita krakowski, apelując do wiernych, by zarówno z tej świątyni, jak i z głębi każdego serca, nieustannie, wznosił się hymn uwielbienia Boskiego Majestatu.
Warto dodać, że w uroczystości biorą udział biskupi z całej Polski, przedstawiciele rządu na czele z Premier RP Beatą Szydło, władz Małopolski i Krakowa, a także przedstawiciele wspólnot archidiecezji krakowskiej oraz morze wiernych z całego kraju.
Z kolei Prezydent RP Andrzej Duda, nie mogąc osobiście uczestniczyć w uroczystości, przesłał na ręce metropolity krakowskiego specjalny list.
Przeczytaj także: Wierzymy, że św. Jana Paweł II wstawia się za nami
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.