Działająca przy konsorcjum fundacja zajmuje się realizowaniem konkretnych programów społecznych na całym świecie. Łącznie na te cele przeznaczyła już do tej pory ponad miliard euro.
Przed audiencją ogólną Papież spotkał się z 40-osobową grupą przedstawicieli Fundacji Vodafone. Jest ona związana z międzynarodowym konsorcjum komunikacyjnym Vodafone, które na całym świecie zatrudnia ponad 110 tys. pracowników. Jedną z idei przyświecających jego założycielom było to, by nie tylko łączyć ludzi ze sobą, ale także czynić świat lepszym.
Działająca przy konsorcjum fundacja zajmuje się realizowaniem konkretnych programów społecznych na całym świecie. Łącznie na te cele przeznaczyła już do tej pory ponad miliard euro. Jest to głównie pomoc w takich rejonach naszego globu, gdzie upada gospodarka. Jednym z przykładów takich działań jest organizacja specjalnych klas multimedialnych w Afryce, szczególnie w obozach dla uchodźców, gdzie nie ma ani prądu, ani możliwości kształcenia młodzieży. Na świecie działają już 23 tego typu sale wyposażone we własne generatory i urządzenia multimedialne, w tym tablety do pracy indywidualnej z nagranymi wykładami z różnych przedmiotów. Jedną z takich sal fundacja ofiarowała dziś Papieżowi. Zainstaluje ją w dowolnym miejscu na świecie, wybranym przez Ojca Świętego.
W swoim przemówieniu Franciszek wyraził ogromną wdzięczność za działania fundacji. Podkreślił zwłaszcza, że robi ona rzeczy bardzo konkretne.
„Projekt ten wpisuje się w szeroki horyzont różnorodnych działań publicznych i prywatnych, których celem jest promowanie świata bardziej integrującego, bardziej solidarnego, dającego lepsze możliwości rozwoju ludziom i grupom społecznym zagrożonym wykluczeniem. Pragnę wyrazić uznanie dla tej inicjatywy i chciałbym zasugerować, by przy jej realizacji zadbać o danie młodym ludziom także znajomości metody, dzięki czemu nauczą się oni nie tylko obsługiwać te narzędzia, ale także używać ich jako narzędzi, wykorzystując je w sposób wolny i krytyczny. To, co usłyszałem, bardzo mi się podoba, jest konstruktywne, a dziś mamy być konstruktywni, mamy robić rzeczy, które poprowadzą ludzkość naprzód, nie zaś tylko patrzeć, jak spadają bomby na niewinnych ludzi, dzieci, chorych, całe miasta. Budować, a nie niszczyć!” – powiedział Papież.
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.