Australia: Kościół za zamknięciem kontrowersyjnego obozu

„Bezwzględnie konieczne jest, by godność osoby była zawsze na pierwszym miejscu”.

„Kościół z zadowoleniem przyjmuje decyzję o zamknięciu ośrodka, w którym znajdują się osoby przetrzymywane przez ponad trzy lata” – czytamy w nocie szefa biura episkopatu Australii ds. migrantów i uchodźców, ks. Maurizio Petteny. Jest to reakcja na decyzję tamtejszego rządu o likwidacji obozu przejściowego na wyspie Manus. Terytorium to należy do Papui Nowej Gwinei.

To właśnie tam od wielu lat rząd Australii dzierżawi ośrodek, do którego trafiają uchodźcy i migranci chcący nielegalnie dotrzeć do tego kraju. Od dawna też jego istnienie poddawane było zdecydowanej krytyce przez Kościół i organizacje obywatelskie. Chodziło przede wszystkim o nieludzkie traktowanie przebywających tam imigrantów, głównie z krajów sąsiednich.

„Wiele ośrodków zakonnych i wspólnot katolickich w Australii jest gotowych do zaoferowania pomocy uchodźcom. Wzywamy rząd, aby zrobił wszystko, co możliwe, żeby jak najszybciej znaleźć miejsce osiedlenia dla tych ludzi” – czytamy w oświadczeniu. Przedstawiciel episkopatu wskazuje także, że Kościół stanowczo sprzeciwia się przetrzymywaniu ludzi w obozie na czas nieokreślony. Nie akceptuje również prowadzenia polityki nie respektującej godności tych, którzy potrzebują pomocy. „Bezwzględnie konieczne jest, by godność osoby była zawsze na pierwszym miejscu” – czytamy w komunikacie szefa biura australijskiego episkopatu ds. migrantów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6