Diecezja tarnowska ma nowe sanktuarium. Kościół w Tyliczu ogłoszono Sanktuarium Matki Bożej Tylickiej - Opiekunki Rodzin i Uzdrowienie Chorych. W uroczystości pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża licznie uczestniczyli parafianie, goście ze Słowacji, kapłani z całej diecezji. Jest to dwudzieste piąte sanktuarium maryjne w diecezji tarnowskiej.
Przed obrazem Matki Bożej modlili się także mali górale. „Księże Biskupie. My dziś Ciebie prosimy, abyś przez swoją posługę dał naszej parafii, wszystkim pielgrzymom oraz turystom nawiedzającym tylicką ziemię ten prawdziwy duchowy pokarm. Uczyń to przez ręce naszej ukochanej Matki Bożej Tylickiej, która opiekuje się naszą parafią już od kilku wieków. Jest dla nas oraz pielgrzymów dobrą Gaździną, wyprasza u swego Syna zdrowie chorym i opiekuje się naszymi rodzinami” - mówiły dzieci na samym początku Mszy św.
Kustosz sanktuarium ks. Marian Stach podkreśla, że na ten dzień parafia czekała od dawna. „W życiu każdego z nas i w historii każdego narodu są takie wydarzenia, które mają wpływ na jego dalsze losy. Jesteśmy świadkami historycznego wydarzenia dla parafii i czcicieli Matki Bożej Tylickiej. Nasze serce przepełnia dziś radość i wdzięczność. To było marzenie, nie tylko moje, ale i całej parafii od wielu lat”- dodał.
Dekret ogłaszający kościół w Tyliczu sanktuarium, odczytał biskup tarnowski Andrzej Jeż. Podkreślił, że obraz jest omodlony przez pokolenia, a w ostatnich latach kult Matki Bożej wykracza poza granice parafii. Biskup zachęcał, by w nowym sanktuarium modlić się w intencjach Ojca Świętego, Kościoła, a szczególnie o pokój, powołania i w intencjach Kościoła tarnowskiego.
Obraz Matki Bożej Tylickiej został przywieziony prawdopodobnie przez biskupa Piotra Tylickiego, który ofiarował go do wybudowanego własnym staraniem kościoła w 1612 roku.
Na obrazie Maryja obejmuje swego Syna i przytula do swego policzka. Syn, tak jak to często robią dzieci, zakłada ręce na szyję Matki i tuli się w Jej ramionach.
- Patrząc na ten obraz czujemy się niejako przytuleni przez Maryję, objęci Jej troskliwym ramieniem - mówił w homilii bp Jeż. „W Jej matczynych ramionach zawsze odnajdujemy również Jezusa. Maryja przytulając nas do swego serca prowadzi nas do Jezusa i chce, byśmy tak jak Ona objęli Go z miłością; byśmy uczynili z Niego centrum swojego życia i ostateczny cel naszej ziemskiej drogi” - powiedział.
W homilii, biskup przypomniał, że sanktuaria maryjne są szczególnym przejawem macierzyństwa Maryi i Jej bliskości w stosunku do ludzi, a także znakiem tęsknoty za Bogiem. Podkreślając, że sanktuaria są miejscem szczególnej ewangelizacji, ordynariusz diecezji dodał, że ludzie dotknięci Bożym słowem i Jego łaską odchodzą z tych miejsc odnowieni, z nową siłą i nadzieją.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli na Dróżki Maryjne, Aleję Świętych i na Golgotę. W grotach są tam przypomniane ważne wydarzenia religijne i patriotyczne, zwłaszcza te związane z bolesnymi losami Polski.
„Był czas, że odwiedzaliśmy różne sanktuaria. W ostatnich latach do naszej parafii przyjeżdżają pielgrzymi nie tylko z Polski, ale i z innych państw. Od dziś my parafianie możemy z dumą powiedzieć, że mamy swoje sanktuarium” - mówi Krystyna Miejska z Tylicza.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.