Niedziela to świętość

Przemówienie abp. Wiktora Skworca wygłoszonego podczas pielgrzymki kobiet w Piekarach Śląskich.

Najpierw Bożej Opatrzności dziękujemy za chrzest. To pierwszy sakrament, który Pan Jezus przekazał ludziom, aby przeszli przez Bramę Miłosierdzia i mieli życie wieczne. Chrzest jest sakramentem przez który wchodzimy do wspólnoty Kościoła, tworząc razem duchową świątynię na mieszkanie Boga w Duchu Świętym.

Kiedy mówimy o chrzcie, trudno nie wspomnieć kobiety o imieniu Lidia. To pierwsza Europejka, którą ochrzcił św. Paweł na europejskim lądzie. Dzieje Apostolskie piszą o niej, że była kobietą „bojącą się Boga”; zajmowała się sprzedażą purpury. „Pan otworzył jej serce, tak, że uważnie słuchała słów Pawła”. I przyjęła chrzest z całym swym domem. Tę scenę uwieczniono na jednej z kwater głównych drzwi katowickiej katedry.

Możemy więc mówić o roli kobiety w chrystianizacji Europy; możemy mówić o roli kobiet, wspominając raz jeszcze, żonę Mieszka I, Dobrawę, która wprowadzając męża w praktykę chrześcijańskiego życia, przyczyniła się do rozwoju chrześcijaństwa w naszym kraju.

Dzisiaj także nie brakuje kobiet: matek i babć, które przypominają i zachęcają rodziców do podjęcia decyzji o ochrzczeniu dziecka. Pośród nas są kobiety, matki, babcie, dzięki którym domy nadal otwierają się na Jezusa Chrystusa, a ich rodziny są chrześcijańskie. Papieżu Franciszku odpowiadamy na Twoją zachętę wypowiedzianą w Częstochowie i serdecznie dziękujemy naszym matkom i babciom!

Nieraz mówimy o wrodzonych, odziedziczonych cechach a nawet o wierze, że zostały "wyssane z mlekiem matki". Sam język, przypominając, że nie sobie samym je zawdzięczamy, naprowadza nas na wdzięczność wobec matek, z których wyssaliśmy życie. I to nie metaforycznie, w przenośni, lecz dosłownie! Wyssaliśmy życie. I za to dziś dziękujemy szczególnie: za często niedoceniany wysiłek karmiącego matczynego ciała. A z wdzięcznością wobec matek, które nas samych wykarmiły powinniśmy łączyć najwyższy szacunek do tych kobiet, które teraz poświęcają sporą część swojej życiowej energii, by ich maleństwa mogły się cieszyć naturalnym pokarmem. Warto wzmacniać kulturę, w której karmiące matki czują się bezpieczne; należy je cenić i szanować!

Wiele z was – drogie Siostry – z radością przyjęło godność i zadania matki chrzestnej. Proszę was, abyście uświadomiły sobie na nowo odpowiedzialność za duchowy rozwój dziecka, które trzymałyście na rękach, przy sercu w dniu chrztu św. Proszę o towarzyszenie waszym chrześniakom w modlitwie; rozmawiajcie z nimi rozmowę o wierze, zwłaszcza, kiedy przyjmują sakrament Ducha św., kiedy podejmują decyzje wiążące na całe życie; proszę was, byście dawały im przykład wierności Bogu, Ewangelii i Kościołowi.

Ojcu świętemu składamy podziękowanie również za dokument o rodzinie i małżeństwie pt. „Amoris laetitia” (Radość miłości). Podkreśla w nim, że „Przed każdą rodziną ukazuje się ikona Rodziny z Nazaretu, z jej codziennym trudem. W skarbcu serca Maryi są również wszystkie sprawy każdej z naszych rodzin, a Ona je troskliwie zachowuje” I może nam pomóc, abyśmy rozpoznali w rodzinnych dziejach Boże orędzie.

Prawdę o skarbcu serca Maryi przeżywamy w Piekarach od wieków. Dlatego właśnie tu ukazujemy rodzinę i „uprawiamy” prorodzinną politykę, upominając się o pomoc rodzinie.

Ostatnio Rada Praw Człowieka ONZ przyjęła rezolucję o obowiązku państwa na rzecz ochrony rodziny. Zanim tę rezolucję przyjęto, powstał rządowy konkret: „Rodzina 500+. Program wsparcia dla rodziców” oraz „Program 75+”. Statystyki wskazują, że 2015 r. prawie połowa rodzin z czwórką i większą liczbą dzieci żyła w ubóstwie, z czego prawie co piąta poniżej skrajnej biedy. Program „Rodzina 500+” jest przełomowy, ponieważ w jakieś mierze niweluje istniejące, często rażące dystanse społeczne. Wyrażamy uznanie Rządowi RP, a szczególnie Pani Premier za determinację i dotrzymanie słowa! Odrzucamy krytyczne opinie o tym Programie, skądkolwiek by płynęły, ponieważ często obrażają rodziny, zwłaszcza wielodzietne. Dzięki „Rodzina 500+” wiele dzieci przeżyło z rodzicami swoje pierwsze wakacje nad polskim morzem!

Dla nowej rodziny ważną przestrzenią jest mieszkanie. Do wspomnianych wyżej Programów dochodzi jeszcze jeden: Program „Mieszkanie Plus”. Jego celem jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych rodzin o niskich i średnich dochodach. „Godne zarobki, wsparcie rodzin i wreszcie własne mieszkanie – to jest to, czego dzisiaj oczekują i potrzebują Polacy”. Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić! 

Drogie Siostry! Odwiedziny rodzin w mieszkaniach, w zdegradowanych osiedlach naszych górnośląskich miast, nakazują mi postulowanie jeszcze jednego programu: łazienka dla każdej rodziny! O taki program wołam do naszych samorządów!

Dzięki „Programowi 75+” (wchodzi w życie od 1 września) każdy, kto ukończył 75-ty rok życia, bez względu na status materialny, będzie miał prawo do bezpłatnych leków znajdujących się na wykazie ministra zdrowia. To również program ważny, ze względu na to, że według badań 30 proc. pacjentów nie wykupuje recept, bo ich na to nie stać, a to dlatego, że najniższe renty i emerytury w naszym kraju sprawiają, że jak mówi GUS blisko 3 mln osób żyje poniżej minimum egzystencji a na granicy ubóstwa relatywnego funkcjonuje aż 6 mln osób.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11