Niedziela to świętość

Przemówienie abp. Wiktora Skworca wygłoszonego podczas pielgrzymki kobiet w Piekarach Śląskich.

Wersja przygotowana do wygłoszenia, została wygłoszona z drobnymi dopowiedzeniami.

Drogie Siostry w Chrystusie Panu, z radością Was witam i pozdrawiam: Szczęść Boże!

Przypomnę najpierw motywy naszego pielgrzymowania: dziękczynienie za chrzest (Gdzie chrzest tam nadzieja) i Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia - święty czas pojednania z Bogiem i z bliźnimi oraz za Światowe Dni Młodzieży.

Wspominamy 1050. rocznicę chrztu pierwszego władcy Polan; wiemy, że w tym wydarzeniu znaczącą rolę odegrała kobieta, czeska księżniczka z dynastii Przemyślidów Dobrawa, która stała się żoną Mieszka I. Z tego tytułu i z racji związków obrazu MB Piekarskiej z Pragą i Hradec Kralove, gościmy dziś przedstawicieli Kościoła w Republice Czeskiej – abp. Jana Graubnera, który wygłosi homilię i bp. Jana Vokala z Hradec Kralowe. Naszych Braci z Czech witamy serdecznie!

Za nami wydarzenia ŚDM – najpierw Dni w Diecezji, zaś po nich spotkanie młodych z Ojcem Świętym Krakowie. Drogie Siostry! To wy – otwierając wasze serca, rodziny, domy i mieszkania – przyjęłyście w archidiecezji 16 tysięcy pielgrzymów. Okazałyście niezwykłą gościnność. Przybliżyłyście młodym rodzinne ciepło Kościoła-Matki, który przygarnia i daje poczucie bezpieczeństwa. Pod adresem wszystkich, którzy udzielili gościny wypowiadam szczere „Bóg zapłać”!

Drogie Siostry, w Waszym imieniu słowa powitania kieruję do Pasterzy Kościoła, którzy przybyli do Piekar Śl. i modlą się z nami. Witam biskupów z metropolii górnośląskiej i spoza: szczególnie bp. Wiesława Szlachetkę, biskupa pomocniczego archidiecezji gdańskiej, któremu KEP powierzyła obowiązki ogólnopolskiego duszpasterza kobiet. Jest z nami również pochodzący z Cieszyna bp Tadeusz Kusy biskup diecezji Koga-Bandoro w RŚA. Jego obecność przypomina nam, że Kościół jest misyjny i spełnia nakaz Zmartwychwstałego: Idźcie na cały świat..! Biskupie Tadeuszu prosimy o homilię podczas nieszporów!

Słowa powitania kieruję do kobiet, reprezentujących samorządy naszych miast i gmin. Witamy m.in. panie, które piastują odpowiedzialne funkcje w samorządach. Pani prezydent miasta Zabrza życzmy wytrwałości i skuteczności w prowadzeniu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego i dziękujemy za serce dla Metropolitalnego Święta Rodziny! Pozdrawiam z wdzięcznością Kapitułę i kapłanów, którzy już od wczesnych godzin rannych udzielają sakramentu pokuty i pojednania. Dziękujemy też nadzwyczajnym szafarzom Komunii Świętej. Pozdrawiamy Siostry i Braci, którzy łączą się z nami za pośrednictwem rozgłośni radiowych: Radia eM, Radia Katowice i Radia Piekary. Dziękuję ośrodkowi TVP3 Katowice. Zwłaszcza bliskie są nam osoby chore i w podeszłym wieku, którym bezpośrednia transmisja telewizyjna umożliwia modlitwę razem z nami. W tym miejscu niechaj wybrzmi – jako wyraz wdzięczności – zachęta do opłacania abonamentu, wspierającego m.in. społeczną misję mediów.

Zgodnie z tradycją, w kontekście minionej niedawno uroczystości św. Jacka, Metropolita Górnośląski ogłasza nazwisko laureata nagrody „Lux ex Silesia” – Światło ze Śląska. W tym roku, mając na uwadze konsekwentne pielęgnowanie etosu śląskiego oraz wybitne osiągnięcia dla poznawania gwary śląskiej, jako źródła języka i kultury polskiej, otrzyma ją prof. Jan Miodek. Laureat urodził się w pobliskich Tarnowskich Górach.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7