Przemówienie abp. Wiktora Skworca wygłoszonego podczas pielgrzymki kobiet w Piekarach Śląskich.
Wersja przygotowana do wygłoszenia, została wygłoszona z drobnymi dopowiedzeniami.
Drogie Siostry w Chrystusie Panu, z radością Was witam i pozdrawiam: Szczęść Boże!
Przypomnę najpierw motywy naszego pielgrzymowania: dziękczynienie za chrzest (Gdzie chrzest tam nadzieja) i Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia - święty czas pojednania z Bogiem i z bliźnimi oraz za Światowe Dni Młodzieży.
Wspominamy 1050. rocznicę chrztu pierwszego władcy Polan; wiemy, że w tym wydarzeniu znaczącą rolę odegrała kobieta, czeska księżniczka z dynastii Przemyślidów Dobrawa, która stała się żoną Mieszka I. Z tego tytułu i z racji związków obrazu MB Piekarskiej z Pragą i Hradec Kralove, gościmy dziś przedstawicieli Kościoła w Republice Czeskiej – abp. Jana Graubnera, który wygłosi homilię i bp. Jana Vokala z Hradec Kralowe. Naszych Braci z Czech witamy serdecznie!
Za nami wydarzenia ŚDM – najpierw Dni w Diecezji, zaś po nich spotkanie młodych z Ojcem Świętym Krakowie. Drogie Siostry! To wy – otwierając wasze serca, rodziny, domy i mieszkania – przyjęłyście w archidiecezji 16 tysięcy pielgrzymów. Okazałyście niezwykłą gościnność. Przybliżyłyście młodym rodzinne ciepło Kościoła-Matki, który przygarnia i daje poczucie bezpieczeństwa. Pod adresem wszystkich, którzy udzielili gościny wypowiadam szczere „Bóg zapłać”!
Drogie Siostry, w Waszym imieniu słowa powitania kieruję do Pasterzy Kościoła, którzy przybyli do Piekar Śl. i modlą się z nami. Witam biskupów z metropolii górnośląskiej i spoza: szczególnie bp. Wiesława Szlachetkę, biskupa pomocniczego archidiecezji gdańskiej, któremu KEP powierzyła obowiązki ogólnopolskiego duszpasterza kobiet. Jest z nami również pochodzący z Cieszyna bp Tadeusz Kusy biskup diecezji Koga-Bandoro w RŚA. Jego obecność przypomina nam, że Kościół jest misyjny i spełnia nakaz Zmartwychwstałego: Idźcie na cały świat..! Biskupie Tadeuszu prosimy o homilię podczas nieszporów!
Słowa powitania kieruję do kobiet, reprezentujących samorządy naszych miast i gmin. Witamy m.in. panie, które piastują odpowiedzialne funkcje w samorządach. Pani prezydent miasta Zabrza życzmy wytrwałości i skuteczności w prowadzeniu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego i dziękujemy za serce dla Metropolitalnego Święta Rodziny! Pozdrawiam z wdzięcznością Kapitułę i kapłanów, którzy już od wczesnych godzin rannych udzielają sakramentu pokuty i pojednania. Dziękujemy też nadzwyczajnym szafarzom Komunii Świętej. Pozdrawiamy Siostry i Braci, którzy łączą się z nami za pośrednictwem rozgłośni radiowych: Radia eM, Radia Katowice i Radia Piekary. Dziękuję ośrodkowi TVP3 Katowice. Zwłaszcza bliskie są nam osoby chore i w podeszłym wieku, którym bezpośrednia transmisja telewizyjna umożliwia modlitwę razem z nami. W tym miejscu niechaj wybrzmi – jako wyraz wdzięczności – zachęta do opłacania abonamentu, wspierającego m.in. społeczną misję mediów.
Zgodnie z tradycją, w kontekście minionej niedawno uroczystości św. Jacka, Metropolita Górnośląski ogłasza nazwisko laureata nagrody „Lux ex Silesia” – Światło ze Śląska. W tym roku, mając na uwadze konsekwentne pielęgnowanie etosu śląskiego oraz wybitne osiągnięcia dla poznawania gwary śląskiej, jako źródła języka i kultury polskiej, otrzyma ją prof. Jan Miodek. Laureat urodził się w pobliskich Tarnowskich Górach.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).