14 września będzie ważną datą dla całego kontynentu afrykańskiego. Właśnie tego dnia Czarny Ląd zostanie zawierzony Bożemu Miłosierdziu.
Ten wyjątkowy akt odbędzie się w szczególnym miejscu, jakim jest sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Kigali, stolicy Rwandy. Ten kraj bowiem będzie gościł III Kongres o Miłosierdziu dla Afryki i Madagaskaru. Specjalnym papieskim wysłannikiem na to wydarzenie został mianowany arcybiskup Kinszasy w Demokratycznej Republice Konga, kard. Laurent Monsengwo Pasinya.
„Kongres da nam możliwość pojednania zakorzenionego w Miłosierdziu; to właśnie ono jest źródłem nadziei dla nowej ewangelizacji Czarnego Lądu” – podkreśla koordynator afrykańskiego kongresu ks. Stanisław Filipek. Ten polski pallotyn, od kilkudziesięciu lat pracujący w naznaczonej dramatem ludobójstwa Rwandzie, jest jednocześnie rektorem sanktuarium w Kigali. W czasie kongresu, wpisującego się w obchody Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, zaplanowano też pielgrzymkę do afrykańskiego Lourdes, jak popularnie nazywa się sanktuarium w Kibeho, gdzie objawiła się Matka Słowa. Są to jedyne uznane przez Kościół objawienia maryjne w Afryce. Tam, dzień po zawierzeniu tego kontynentu Bożemu Miłosierdziu, wznosić się będzie szczególne modlitwy o pokój dla całego świata.
Młodzi są najszybciej laicyzującą się grupą społeczną w Polsce.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
28 grudnia Kościół obchodzi święto dzieci betlejemskich pomordowanych na rozkaz Heroda.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.