Ołtarz w Campus Misericordiae gotowy

Ołtarz w Campus Misericordiae w Brzegach k. Wieliczki, przy którym w sobotę papież Franciszek spotka się z młodzieżą, a w niedzielę odprawi Mszę Posłania, jest już gotowy - poinformował PAP ks. Bogdan Kordula, odpowiedzialny za przygotowanie miejsca centralnej liturgii ŚDM w Brzegach.

"Pozostało nam ustawienie zieleni i dekoracji ołtarza, montaż telebimów. Brakuje jeszcze mensy ołtarzowej, która zostanie przeniesiona z Błoń, ale już zaczynają się próby" - powiedział ks. Kordula. Jak wyjaśnił, inaczej niż na Błoniach ołtarz w Brzegach nie wymagał formalnego odbioru, a służby na bieżąco sprawdzają prawidłowość jego realizacji.

"Spod ołtarza widać cały kampus aż po Kraków. Papieża Franciszka na pewno zachwyci ten widok. W trakcie ostatniej kontroli komendanta Żandarmerii Watykańskiej dra Domenico Gianiego okazało się, że na podwyższeniu, na którym będzie znajdował się papież, panuje specjalny mikroklimat i wieje lekki wiaterek. To może być ważne podczas upałów" - powiedział ks. Kordula.

Jak zapewnił, "przedstawicielom Żandarmerii Watykańskiej teren się bardzo podobał". "Mówili, że to jeden z ładniejszych, jakie widzieli, a zakres i skalę robót określili jako powalającą, zwłaszcza wielkość ołtarza i scen. Chciałem jednak z drugiej strony podkreślić, że ta wielkość ołtarza nie jest przesadnie duża, bo teren jest ogromny" - powiedział ks. Kordula.

Ołtarz góruje nad kampusem. Budowla ma 95 metrów szerokości oraz 50 m głębokości. Po obu stronach ołtarza znajdą się miejsca dla biskupów i kardynałów. Cała zabudowa wraz z bocznymi scenami tworzy obszar o wymiarach 175 m na 57 m.

Ołtarz dzieli się na cztery poziomy; wysokość, na której znajduje się ołtarz to 8,5 m od poziomu gruntu, góra baldachimu to około 21 m, a sam krzyż ma 28 m wysokości.

Stopnie bezpośrednio przed ołtarzem zostaną wykorzystane m.in. do inscenizacji podczas wydarzeń poprzedzających nabożeństwa. Ozdobią je elementy graficzne. Do ołtarzy przylegać będą scena dla chóru i orkiestry oraz scena, na której prezentowane będą wydarzenia Festiwalu Młodych.

Podobnie jak na Błoniach, wiodącym kolorem na ołtarzu w Brzegach jest biel oraz kolory znajdujące się w logo ŚDM Kraków 2016, czyli biały, żółty, czerwony i odcienie niebieskiego. Założeniem organizatorów ŚDM było, aby forma ołtarzy nie dominowała nad treścią, nie zaburzała koncentracji.

Wszystkie elementy znajdujące się na ołtarzu są związane z miłosierdziem, m.in. krzyż, obraz Jezusa Miłosiernego, wizerunki apostołów miłosierdzia: św. Jana Pawła II oraz św. siostry Faustyny wraz z relikwiarzami.

Jak powiedział szef Campusu ks. Bogdan Kordula, na ołtarzu głównym stanie ogromny telebim z podglądem, co się dzieje w sektorach. Papież będzie miał też podgląd na monitorze, który będzie u jego stóp.

Budowa rozpoczęła się 4 lipca. Ołtarze w Brzegach i na Błoniach zaprojektował architekt prof. Stanisław Niemczyk. Cechuje je prostota formy, funkcjonalność i wykorzystanie symboliki miłosierdzia.

W nawiązaniu do wizyt w Krakowie Jana Pawła II i Benedykta XVI mensa ołtarzowa i ambona będą tymi samymi, których używano w czasie ostatniej pielgrzymki do Polski Jana Pawła II i podczas wizyty Benedykta XVI z 2006 r. Będą one wykorzystywane także na ołtarz na Błoniach i potem zostaną przeniesione na ołtarz w Brzegach.

Na terenie Campus Misericordiae w Brzegach k. Wieliczki w sobotę 30 lipca odbędzie się czuwanie młodych z papieżem Franciszkiem, a w niedzielę 31 lipca na zakończenie ŚDM papież odprawi Mszę Posłania.(PAP)

hp/ mow/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9