Razem z młodzieżą z Turynu "Gość Krakowski" zwiedzał dziś Kopalnię Soli w Wieliczce.
Znane na całym świecie solne królestwo nie umknęło uwadze także pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży, którzy w wolnych chwilach pomiędzy oficjalnymi punktami programu ŚDM chcą także poznać Kraków oraz okoliczne miasta.
Już od ub. tygodnia Kopalnia Soli Wieliczka pełna jest młodzieży, która z zachwytem zwiedza kolejne komory i kaplice oraz modli się, idąc podziemną Drogą Krzyżową. Niektóre grupy uczestniczą tam również w Mszy św. Co ważne, większość grup do zwiedzania wybiera nie szlak turystyczny, ale pielgrzymkowy.
Na duchową wyprawę w głąb ziemi wraz z pątnikami ŚDM wybrał się także "Gość Krakowski". Nasza redakcja w odkrywaniu świata solnego sacrum towarzyszyła młodzieży z Turynu. Lorenzo, Stefano, Matteo, Friderico, Giulia, Domiziana, Federico, Elisa, Silvia, Gregorio, Samuele, Federica, Giorgia, Elena, Fabio, Noemi, Betta i Mattia – 18 młodych osób należących do Oratorium Regina della Pace (Królowej Pokoju) w Valle Sauglio (miejscowości znajdującej się na obrzeżach Turynu) na pielgrzymkowy szlak wyruszyło także po to, by podzielić się z nami swoją wiarą.
- Jesteśmy katolikami, a wiarę wynieśliśmy z naszych domów. Byliśmy na ŚDM w Madrycie i bardzo chcieliśmy przyjechać także do Krakowa. Tym, co najmocniej i najpiękniej wspominamy z Madrytu, było czuwanie przed Mszą św. kończącą ŚDM, gdy w nocy wspólnie modliło się ok. 2 mln młodych ludzi. Było w tym coś niezwykłego i wspaniałego - opowiada Noemi.
Jak dodaje, dla całej ich grupy bycie chrześcijaninem oznacza wybór stylu życia i podążanie za Jezusem każdego dnia. - On jest obecny w naszym życiu i chcemy, by był w naszych sercach. Chcemy też, by był naszym Nauczycielem, który prowadzi nas, byśmy wzrastali w wierze. Jezus przecież codziennie uczy nas, jak żyć, by przekazywać wiarę innym - przekonuje Noemi.
I nie są to tylko słowa, bowiem tak Noemi, jak i wszyscy z jej grupy w swoim oratorium zajmują się dziećmi, którym mówią o wierze i starają się rozwijać różne ich talenty.
Warto dodać, że podczas ŚDM zwiedzanie kopalni jest możliwe do godz. 21.30, czyli o 2 godziny dłużej niż zazwyczaj. W tym okresie przyjazd do kopalni potwierdziło ponad 1000 grup, a rezerwacji zwiedzania kopalni dokonały grupy z całego świata. Dominują goście z Europy, ale są też m.in. turyści z Chile, Brazylii, Argentyny, Ekwadoru, USA, Japonii i Singapuru.
To nie wszystko - podczas ŚDM na trasie turystycznej i szlaku pielgrzymkowym każdy może zobaczyć logo Światowych Dni Młodzieży. Zanurzone w solankowym jeziorze jest tu nie tylko symbolem spotkania młodzieży z papieżem Franciszkiem, ale także wyrazem religijności i przywiązania górników do tradycji oraz uświetniania ważnych wydarzeń w historii naszego kraju.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.