Niemcy, Włosi, Francuzi i Polacy bawili się razem na dziedzińcu Pałacu Czartoryskich w Puławach. Międzynarodowa biesiada była wielkim podsumowaniem ŚDM w mieście nad Wisłą.
Ideę Światowych Dni Młodzieży władze Puław propagowały w swoich miastach partnerskich dość skutecznie, pielgrzymi dopisali, a miasto miało okazję pokazać się z jak najlepszej strony.
– Mamy wielkie święto w Puławach, to zaszczyt dla nas gościć tylu pielgrzymów, ale też okazja do promocji – mówi Janusz Grobel, prezydent Puław.
- Jestem zachwycona tym jak nas przyjęto i jak ugoszczono. Czujemy się w Puławach szczególnie wyjątkowo – mówi Beate Degenhardt z Stendal w Niemczech. Zdaniem Beate atmosfera w tym mieście sprzyja spotkaniom, modlitwie i rozwojowi wiary.
– U nas nie jest tak prosto. W mojej klasie tylko ja byłam katoliczką. Było kilka osób wyznających islam, a zdecydowana większość to niewierzący. Ale jeśli ktoś u nas przyznaje się do wiary to wiarą żyje. Cieszę się, że doświadczyłam waszej religijności, no i czekam na spotkanie z wyjątkowym papieżem Franciszkiem – tłumaczy.
ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Gwiazdą wieczoru była Ania Dąbrowska Podkreśla również, że codzienność w Puławach przypomina życie w Niemczech .
– Nawet jedzenie jest podobne, chociaż śniadania u nas są bardziej na słodko niż u was, a poza tym trudno mówić o różnicach. To mój drugi pobyt w Polsce, przed kilku laty byłam w Krakowie. Zachęcam wszystkich do podróżowania i otwartości na innych. Różnice są po to, by nas ubogacały – dodaje z uśmiechem młoda Niemka.
Kilka tysięcy osób bawiło się na dziedzińcu Pałacu Czartoryskich w Puławach.
Jedni tańczyli, inni siedzieli i słuchali koncertów, pozostali leżeli na trawie, a obok spacerowały pawie. Gwiazdą wieczoru była Ania Dąbrowska. Jej koncert przyciągnął jeszcze więcej osób. Wcześniej wystąpili: Good God i Styrta.
W organizację ŚDM w Puławach zaangażowanych było wiele osób, które ciężko pracowały przez ostatnie miesiące, a jeszcze intensywniej w czasie pobytu pielgrzymów. – Jestem bardzo szczęśliwy, a przede wszystkim wdzięczny wolontariuszom, wszystkim osobom oraz instytucjom, które zaangażowały się w organizację i przygotowanie pobytu dla naszych gości w Puławach – mówi ks. Jacek Jakubiec, koordynator ŚDM w Puławach.
Pielgrzymi z zagranicy udają się teraz do Krakowa na spotkanie z młodzieżą z całego świata i papieżem Franciszkiem. Na centralne obchody jedzie także grupa młodzieży z Puław.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.