„Nasze szpitale odnotowały gwałtowny wzrost przypadków niedożywienia i zachodzi obawa, że sytuacja może się pogorszyć w miarę zbliżania się do tego, co nazywamy «okresem chudym»”.
To słowa biskupów Malawi z ich oświadczenia wystosowanego w związku z trudną sytuacją żywnościową w tym afrykańskim kraju. Zwracają się w nim oni z apelem do władz lokalnych i wspólnoty międzynarodowej. Szacuje się, że klęską głodu dotkniętych jest tam ok. 6 mln ludzi.
Malawijski episkopat wskazuje, że, aby rozwiązać aktualny kryzys, kraj ten potrzebuje pomocy w wysokości ok. 300 mln dolarów. Ze względu na katastrofalną suszę, która zniszczyła większość upraw, w kwietniu prezydent Peter Mutharika ogłosił stan klęski żywiołowej.
W opublikowanym dokumencie wypowiedziano się krytycznie o postępach we wdrażaniu w życie przyjętego planu bezpieczeństwa żywnościowego. „Mamy nadzieję, że uda się wykroczyć poza ogłaszanie dobrych planów, którymi wypełniają swe przemowy nasi politycy, a z których później nic nie wynika” – piszą tamtejsi biskupi. Postulują także, by zreformować system dotacji dla rolników i odbudować będącą w rozkładzie infrastrukturę rolną, dając priorytet stworzeniu odpowiednich systemów nawadniania ziemi.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Było to jedno z pierwszych zadań, które postawił sobie Karol Wojtyła po przybyciu do Watykanu.
MEN stoi na stanowisku, że postanowienie TK nie wywołuje skutków prawnych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.