Ameryka Południowa po raz trzeci

Zdarzają się zapaleńcy, którzy na jednym wyjeździe nie kończą, a wolontariat misyjny staje się sposobem na życie przez dłuższy czas.

Reklama

Najczęściej jest tak, że wolontariat misyjny to przygoda życia. Największa, niepowtarzalna  i jedyna. Zdarzają się i tacy zapaleńcy, którzy na jednym wyjeździe nie kończą, a wolontariat misyjny staje się sposobem na życie przez dłuższy czas. Kasia już dwa razy była na misjach i dwa razy była to Boliwia. To będzie jej trzeci wyjazd do Ameryki Południowej, tym razem do Peru.

Jej przygoda z Salezjańskim Wolontariatem Misyjnym rozpoczęła się 2011 roku. Na początku formacja i przygotowanie w Polsce, następnie praca w domu dla samotnych matek w Santa Cruz, a potem jako animator w we franciszkańskiej parafii w Urubicha. Na placówce misyjnej w San Lorenzo w peruwiańskiej dżungli, będzie pracować z dziećmi w oratorium salezjańskim.

Arleta Pabian, SWM: Co cię skłoniło do złożenia po raz kolejny podania o wyjazd na misje?

Katarzyna Korczyk: Początkowo miałam w ogóle nie składać podania. Zdecydowałam się w ostatniej chwili i to była bardzo spontaniczna decyzja. Wcześniej zakładałam, że na jakiś czas zajmę się życiem w Polsce, bo przez poprzednie wyjazdy trochę wydłużył mi się czas studiów. Jestem w SWM już 5 lat. W pewnym momencie stało się dla mnie oczywistym, że chcę znów wyjechać. Nie chodzi o to, że wszyscy wokół wyjeżdżają, więc ja też muszę. Przez tę ciągłą bliskość z misjami, przez działanie tutaj w Polsce, stało się to moją druga naturą. Ciężko mi bez tego funkcjonować, nie czuję się wtedy taka spełniona.

Czyli nie masz problemu z tym, żeby na kilka miesięcy zostawić życie w Polsce i całkowicie poświęcić się misji?

Nie, nie mam. Bardzo lubię ten czas, kiedy odłączam się całkowicie od tego wszystkiego co tutaj zostawiam i tam w stu procentach oddaję się obowiązkom. Można bardzo idealizować misje. Mówić, że będę misjonarką, będę zbawiać ludzi, że będę mieć wielką rolę, ale w rzeczywistości sprowadza się to do prostego codziennego życia. Opiekujesz się dziećmi, sprzątasz, gotujesz, bawisz się z nimi i pomagasz w odrabianiu lekcji. Z reguły jest tak, że na placówkach jest bardzo ograniczony kontakt jeśli chodzi o telefony i Internet. Więc odcinasz się od tego, co na codzień zajmuje ci głowę i nagle okazuje się, że masz mnóstwo wolnego czasu, mimo, że cały czas jest co robić i czasami brakuje sił. Tak sobie ostatnio myślałam, że moje życie w Polsce jest bardzo wygodne. Jestem odpowiedzialna sama za siebie, mam kilka obowiązków i rodziców, którzy w każdej chwili mogą mi pomóc. I co mnie znów podkusiło, żeby jechać, żeby z tej wygody zrezygnować? Wiem, że praca w Peru będzie wymagała wielu poświęceń, ale muszę się zmobilizować żeby ten czas wykorzystać maksymalnie. Żebym po powrocie mogła powiedzieć, że zrobiłam to co mogłam, tyle ile mogłam to dałam.

Jest coś za czym w szczególności będziesz tęskniła?

Chyba nie ma takiej rzeczy. Czuję, jakbym wracała do siebie, do drugiego domu. Ale jeśli mam wybrać jedną małą rzecz, której będzie mi brakować będą to pory roku. Ta różnorodność pogody w Polsce jest wspaniała. Kiedy jest upał od rana do wieczora a jedyny powiew świeżego powietrza przychodzi o 5 rano, to naprawdę wstaje się wtedy z ochotą.

Co dały ci poprzednie wyjazdy? Czego się nauczyłaś?

Przede wszystkim, misje bardzo uwrażliwiają na drugą osobę. Mnie nauczyły lepiej słuchać i uważniej się przyglądać. Pobyt z dala od rodziny i codziennego życia otwiera oczy na wiele kwestii. Wiele ważnych spraw moża przemyśleć. Odkrywamy siebie takich prawdziwych, przestajemy udawać, zrzucamy wszystkie maski. Na placówkach misyjnych żyje się bardzo prosto i ta prostota pomaga w odkrywaniu siebie, bardzo ukierunkowuje. Jednak największą radość sprawia uśmiech na twarzy dziecka. To odpędza wszelkie zmartwienia i daje poczucie, że to co robisz jest ważne.

Zapraszamy na misyjnego bloga Kasi: www.swm.pl/blog/misje

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama