Każdy głos się liczy

Biskupi Irlandii Północnej o referendum w sprawie Brexitu.

W Wielkiej Brytanii nie milkną komentarze przed zaplanowanym na 23 czerwca referendum w sprawie wyjścia tego kraju z Unii Europejskiej. Biskupi wchodzącej w skład Zjednoczonego Królestwa Irlandii Północnej zachęcają katolików do wzięcia udziału w głosowaniu w sposób odpowiedzialny. „Każdy głos się liczy i jest to okazja, by pokazać nasze stanowisko w sprawie przyszłości Irlandii Północnej w Europie i we wspólnocie międzynarodowej” – czytamy w specjalnym oświadczeniu tamtejszego episkopatu.

Biskupi podkreślają, że niezależnie od oceny procesu integracji gospodarczej i unifikacji politycznej ważne jest, by nie zapominać o ideach, które przyświecały „ojcom założycielom” jednoczącej się Europy. Trzeba także pamiętać o tym, że podstawowe wartości Unii są zgodne z katolicką nauką społeczną. Dotyczy to zarówno wyraźnego zaangażowania w obronę godności człowieka, jak też zasad solidarności i pomocniczości, które pozwoliły w ostatnich dziesięcioleciach na „pokojową i skuteczną integrację i współistnienie między narodami z ich odmienną historią i kulturą”. Te zdobycze wydaję się być niepodważalne.

Hierarchowie wskazują także na możliwości, które stworzyła Unia w zakresie promocji pokoju, rozwoju gospodarczego, wymiany handlowej czy zwiększenia świadomości ochrony środowiska dla wspólnego dobra całej planety. Oświadczenie biskupów przypomina również o roli Unii w procesie stabilizacji i pojednania w Irlandii Północnej oraz normalizacji stosunków między Londynem a Dublinem.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11