Dziś, 7 czerwca po raz pierwszy w Kościele obchodzimy wspomnienie liturgiczne błogosławionych misjonarzy-męczenników: Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego.
Z tej okazji franciszkanie po raz pierwszy publikują zapis dźwiękowy fragmentów kazania, które wygłosił bł. Zbigniew przed wyjazdem na misje, 28 lat temu podczas Mszy św. prymicyjnej młodszego współbrata. Od dziś tekst ten w wersji drukowanej trafia do Liturgii Godzin jako drugie czytanie w Godzinie Czytań.
7 czerwca to dzień święceń błogosławionych męczenników. 30 lat temu w kościele pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu o. Zbigniew przyjął święcenia prezbiteratu, a o. Michał – diakonatu. Uroczystość połączona była z obchodami 750-lecia przybycia franciszkanów do Polski, do Wrocławia.
Ranga celebracji to memoria ad libitum (wspomnienie dowolne). W miejscu ich śmierci i pochówku (Pariacoto w Peru) będzie obchodzone jako memoria (wspomnienie obowiązkowe). Jedynie w kościołach pod ich wezwaniem (za wyraźną zgodą Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów) celebracja może mieć rangę festum (święta) – poinformował o. Angelo Paleri, postulator generalny franciszkanów.
Kult pierwszych polskich błogosławionych misjonarzy-męczenników bardzo szybko się rozwija. Już teraz ich relikwie (pierwszego stopnia) znajdują się w 85 świątyniach w kraju i za granicą, a o obrazki z relikwiami (drugiego stopnia) poprosiło ponad 106 tys. osób na świecie.
„Od dwóch miesięcy mamy też różańce z relikwiami. Ponad 8 tys. osób już je nabyło” – mówi KAI br. Jan Hruszowiec, odpowiedzialny w krakowskiej prowincji franciszkanów za rozprowadzanie relikwii.
O. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski ponieśli śmierć męczeńską z rąk komunistycznych terrorystów 9 sierpnia 1991 r. w Pariacoto w Peru. Decyzją papieża Franciszka 5 grudnia 2015 r. zostali wyniesieni na ołtarze i ogłoszeni błogosławionymi.
Materiały pobrać można na stronie: http:// www.franciszkanie.pl/uploaded/FSiBundleContentBlockBundleEntityBlockFilesElement/filePath/278/Godzina_Czytan.mp3
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.