Szklana suknia Matki Bożej

Podczas Mszy św. z udziałem pięciu arcybiskupów w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej została poświęcona nowa szklana suknia na obrazie Maryi.

Jest to dar funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej z okazji 25-lecia istnienia tej formacji. Szklana suknia na wizerunku Matki Bożej jest prawdopodobnie pierwszą tego typu w Europie.

Mszy św. przewodniczył nowy metropolita przemyski Adam Szal. Wraz z nim przy ołtarzu stanęli: abp senior Józef Michalik, metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, przemyski biskup pomocniczy Stanisław Jamrozek oraz hierarchowie Kościoła greckokatolickiego abp senior Jan Martyniak i abp Eugeniusz Popowicz z Przemyśla. Mszę św. koncelebrował również prowincjał krakowskiej prowincji franciszkanów konwentualnych o. Marian Gołąb oraz kilkunastu księży. Obecny był także prawosławny kapelan Straży Granicznej.

W liturgii uczestniczył także wiceminister spraw wewnętrznych Jakub Skiba oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Za oprawę muzyczną odpowiadała Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza i chór z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Przemyślu.

W homilii abp Józef Michalik stwierdził, że niemniej ważna od ochrony granic zewnętrznych, jest ochrona nieprzekraczalnych granic sumienia. Zachęcał, aby nie wstydzić się być dobrym. – Żeby każdy członek Straży Granicznej, każdy człowiek ozdobiony mundurem, czuł się obrońcą sprawiedliwości, dobra, prawdy, piękna, porządku moralnego, żeby każdy był stróżem sumienia. To jest dalekosiężny wymiar służby narodowi – mówił.

Arcybiskup senior z uznaniem mówił o inicjatywie pograniczników. – Przynosicie kryształową suknię Matce Bożej, jest ona piękna, każdy z tych kolorów błyszczy. To piękny symbol, każdy członek tej służby może się odnaleźć, w którymś z tych kawałków kryształu. Wykonana została przez artystów rzemiosła lokalnego. Jest więc świadectwem, że nasza ziemia pulsuje kulturą wiary i relacji do ludzi. Obyśmy potrafili promieniować kulturą miłości – powiedział.

Abp Szal w swoim krótkim przemówieniu zwrócił uwagę, że w uroczystości biorą udział biskupi dwóch obrządków. – To znamienny symbol. Maryja przekracza granice i przyciąga tutaj wszystkich – stwierdził. Na zakończenie Mszy św. nastąpił akt zawierzenia funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej i ich rodzin Matce Bożej Kalwaryjskiej.

Zasadniczą część sukni wykonała krośnieńska firma Villa Glass Studio. Zdobienia i wykończenia dodatkowych elementów to praca artystów CDS, którzy wykonali szklane jabłko i berło ozdobione 24-karatowym złotem. Suknia ma wymiary 113 cm na 80 cm i waży około 50 kg. Z tego powodu konieczne było wykonanie specjalnej konstrukcji podtrzymującej całość wraz z ramą obrazu. Wszystkie prace i wzór zaakceptowała kapituła zakonu franciszkanów oraz Podkarpacki Wojewódzki Konserwatora Zabytków w Przemyślu.

Jest to trzecia zewnętrzna suknia dla Matki Bożej Kalwaryjskiej. Najstarsza – drewniana - przechowywana jest w klasztornym skarbcu. Wykonana została na uroczystość koronacji obrazu w 1882 r. Druga - srebrna - dekorowana złotymi motywami roślinnymi, powstała w 50. rocznicę koronacji obrazu.

Rok powstania i autor obrazu nie są znani. W XVII w. słynący łaskami obraz Matki Bożej swoją cześć odbierał we franciszkańskim kościele w Kamieńcu Podolskim. Modlili się przed nim między innymi hetmani Stanisław Żółkiewski, Stefan Czarniecki, książę Jarema Wiśniowiecki, król Jan Kazimierz, król Jan III Sobieski. Po najeździe Turków na twierdzę kamieniecką w 1672 r. wizerunek trafił do Kalwarii Pacławskiej.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10