Powołanie komisji ds. zbadania diakonatu kobiet zapowiedział Franciszek podczas spotkania z uczestniczkami posiedzenia Międzynarodowej Unii Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich (UISG), które odbywa się obecnie w Rzymie.
Wspomniał o tym w czasie audiencji, udzielonej 12 maja około 900 przedstawicielkom tej organizacji oraz żeńskich wspólnot zakonnych.
W przemówieniu do zakonnic papież zapowiedział, że utworzy komisję do zbadania możliwości przyznania kobietom posługi w Kościele w charakterze diakonis.
Następnie uczestniczki spotkania zaczęły zadawać mu pytania, z których jedno dotyczyło "przyczyn wykluczania kobiet ze służenia Kościołowi w postaci diakonatu". Zakonnice przypomniały Ojcu Świętemu, że posługa taka istniała już w Kościele pierwotnym i zapytały wprost: "Dlaczego nie utworzyć oficjalnej komisji, która mogłaby rozważyć to zagadnienie?".
W odpowiedzi na to pytanie Franciszek wyznał, że rozmawiał już kiedyś na ten temat z pewnym "dobrym, mądrym profesorem", który badał posługę diakonis w pierwszych wiekach Kościoła. Wyjaśnił, że nie było jeszcze wówczas jasne, jaka była ich rola. "Kim były te diakonise? Czy były wyświęcane czy nie?" - zapytał przyszły papież owego profesora. Tamten odpowiedział, że nie jest to do końca jednoznaczne, jaką rolę one pełniły.
"Czy utworzyć komisję oficjalną, która mogłaby zbadać tę kwestię?" - zapytał głośno Franciszek. I odpowiedział: "Myślę, że tak. Byłoby dobrze dla Kościoła wyjaśnić to. Zgadzam się". Oznajmił, że porozmawia o "zrobieniu czegoś w tym rodzaju", a następnie potwierdził: "Zgoda. Wydaje mi się pożyteczne, aby powstała komisja, która to dobrze wyjaśni".
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.