Papież odznaczony Orderem Uśmiechu

Papież Franciszek został odznaczony Orderem Uśmiechu - odznaczeniem przyznawanym przez dzieci - poinformowała PAP Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu. Jest otwarty na dzieci i zawsze możemy na niego liczyć - przekonywały dzieci, wnioskujące o ten order dla Franciszka.

Reklama

Podczas wiosennego posiedzenia Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu przyznała sześć nowych odznaczeń.

Wnioski o order dla Franciszka złożyły polskie dzieci (zbiorowy - uczniowie jednej ze szkół podstawowych z oddziałami integracyjnymi im. Kawalerów Orderu Uśmiechu oraz 11 indywidualnych).

Jeden z wniosków złożyli - w imieniu 21-miesięcznej Julii - jej rodzice. "Papież Franciszek jest osobą bardzo skromną, a zarazem człowiekiem o wielkim sercu. () Dzięki niemu nasza córeczka w przyszłości będzie samodzielna. Wsparcie finansowe Ojca Świętego umożliwi jej samodzielne chodzenie na własnych nóżkach" - napisali.

W swoich listach dzieci podkreślały m.in., że "Ojciec Święty kocha każdego człowieka, przekonuje, że szczególnym szacunkiem trzeba otaczać dzieci. Papież jest kochany, jak ktoś chce od niego pomocy, to ją dostanie, a zwłaszcza dziecko, jesteśmy pewni, że gdyby ktoś z nas potrzebował pomocy to by nam nie odmówił".

Dzieci wnioskujące o Order Uśmiechu dla papieża przypominały również m.in., że przeznaczył na licytację motor marki Harley-Davidson na pomoc dzieciom z rodzinnych domów dziecka, dofinansował zakup windy w szkole podstawowej i gimnazjum "Zawsze razem" w Poznaniu, podarował wieczne pióro oraz szwajcarski zegarek na aukcję Fundacji Anny Dymnej "Mimo wszystko", w ciągu swojego trzyletniego pontyfikatu wziął udział dwukrotnie w akcji "Szlachetna Paczka".

"Papież Franciszek protestuje przeciwko prześladowaniu albinoskich dzieci w Afryce. To widać, że dla niego dzieci są najważniejsze. Upomina się o dzieci bite i poniewierane. Nie uważa, że dorosłemu wolno wszystko. () Dba on nie tylko o rzeczy materialne, ale także o życie duchowe, dzieci rozmawiając z nimi nawiązują do bycia lepszym i pomocnym na wzór Jezusa. Jest otwarty na dzieci i zawsze możemy na niego liczyć" - pisały dzieci w uzasadnieniach swoich wniosków.

Kapituła postanowiła, że papieżowi Franciszkowi przypadnie Order Uśmiechu z nr legitymacji 1000.

Orderem odznaczono też Jana Pawła II. Papież odebrał Order, choć z zasady nie przyjmował żadnych odznaczeń. Był 267. kawalerem, na wniosek niewidomych dzieci z Krakowa i Lasek. Wniosek został napisany alfabetem Braille'a.

Kapituła zdecydowała również o odznaczeniu Agustina Marka Egurroli, tancerza i choreografa, na wniosek dzieci z polskich szkół (m.in. z Adamowizny, Warszawy, Pruszkowa, Grodziska Mazowieckiego, Wieliszewa i Nowego Dworu Mazowieckiego). Wskazywały one, że Egurrola wspiera dziecięce talenty i pokazuje, że każdy może osiągnąć sukces. "Wiemy, że wiele dzieci z domów dziecka dzięki niemu ma szansę na spotkanie z tańcem, na realizację swoich marzeń" - podkreślono.

Orderem Uśmiechu wyróżniono też. Katarzynę Januszewską - lekarkę z Niemiec. Wnioski złożyli mali pacjenci z Polski, Luksemburga i Niemiec.

Odznaczono również Zofię Marcinek - choreografkę, twórczynię i dyrektor artystyczną zespołu folklorystycznego LAZURKI działającego na warszawskim Bemowie. Wniosek złożyły dzieci z zespołu LAZURKI.

Order trafi także do Anny Mkapy z Tanzanii - działaczki walczącej w Afryce o prawa dzieci do edukacji, zabezpieczenia socjalnego i ochrony zdrowia; w latach 1995-2005 była pierwszą damą Tanzanii, tanzańskie dzieci nazywają ją "mamą Mkapa". Wnioski w języku suahili złożyły dzieci z Tanzanii.

Odznaczono również Kazimierza Przedpełskiego - harcerza, żołnierza Szarych Szeregów, pułkownika Wojska Polskiego, działacza Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Szpitala Centrum Zdrowia Dziecka, współorganizatora Banku Krwi CZD. Wniosek złożyły dzieci-pacjenci Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Kapituła Orderu Uśmiechu - jedynego odznaczenia przyznawanego na wniosek dzieci - zbiera się dwa razy do roku, wiosną i jesienią. Na każdym posiedzeniu przyznaje kilka lub kilkanaście odznaczeń. Rocznie otrzymuje kilkaset do tysiąca wniosków.

Order Uśmiechu przyznawany jest od 1968 r. Z wnioskiem mogą występować tylko osoby do 18. roku życia.

Kawalerem z legitymacją nr 1 był prof. Wiktor Dega, światowej sławy chirurg ortopeda z Poznania, rzecznik rozpowszechnienia szkół integracyjnych. W czasie dekoracji był pasowany czerwoną różą i musiał z uśmiechem wypić puchar kwaśnego soku z cytryny. Ta ceremonia obowiązuje do dziś.

Do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu należą m.in. Dalajlama XIV, Matka Teresa z Kalkuty, ks. Jan Twardowski, Jacek Kuroń, małżonka emira Kataru Szejcha Mouza bint Nasser, król Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abdulaziz Al Saud, prof. Zbigniew Religa.

Najmłodszym Kawalerem Orderu Uśmiechu został w 1994 r. 23-letni wówczas Marek Michalak (obecny rzecznik praw dziecka i Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu); najstarszą odznaczoną tym orderem osobą była 97-letnia Irena Sendlerowa (w 2007 r.).

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7