W kościołach całej Europy, w niedzielę 24 kwietnia odbędzie się specjalna zbiórka pieniędzy na rzecz Ukrainy.
Do jej zorganizowania wezwał Ojciec Święty Franciszek na początku kwietnia. Przypomnieli o tym polscy biskupi w komunikacie z 372. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
„W odpowiedzi na apel Papieża, biskupi proszą o to, aby wesprzeć duchowo i materialnie sąsiadów zza wschodniej granicy. Zachęcają też do modlitwy o pokój na Ukrainie” – czytamy w komunikacie z 372. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które miało miejsce od 14 do 16 kwietnia w Gnieźnie i Poznaniu. Zbiórka pieniędzy na rzecz Ukrainy w polskich kościołach będzie miała miejsce, tak jak w całej Europie, 24 kwietnia.
„Zachęcam wiernych do włączenia się w tę inicjatywę poprzez hojny wkład. Ten akt miłosierdzia ma nie tylko ulżyć cierpieniom materialnym, ale pragnie także wyrazić bliskość i solidarność moją osobistą i całego Kościoła wobec Ukrainy” - apelował Ojciec Święty 3 kwietnia w Watykanie.
Konflikt na Ukrainie trwa od wiosny 2014 roku. W regionach najbardziej dotkniętych skutkami konfliktu znajduje się około 3 milionów osób. Są to przede wszystkim osoby starsze, które nie były w stanie opuścić strefy walk. Wiele dzieci nie może uczęszczać do szkoły. Co czwarte dziecko na Ukrainie jest wysiedleńcem. W wyniku konfliktu zostało uszkodzonych około 15 000 domów, a 1 000 zupełnie zniszczono. Uszkodzonych lub zniszczonych zostało też 120 centrów sanitarnych. Brakuje żywności i lekarstw. Pogarsza się ogólna sytuacja ekonomiczna.
Fundusze zebrane w kościołach Europy 24 kwietnia będą przeznaczone na przygotowywane przez Stolicę Apostolską projekty wsparcia najbardziej potrzebujących na Ukrainie.
Na Ukrainie pomagało kilka polskich organizacji humanitarnych. W tej chwili prowadzi tam stałą misję Polska Akcja Humanitarna. PAH współpracuje ze stołówkami, w których starsze, samotne osoby otrzymują codziennie ciepłe, wysokokaloryczne posiłki. Dociera także do osób, które ze względu na wiek i stan zdrowia nie mogą wychodzić z domów, przekazuje seniorom ciepłą odzież i paczki żywnościowe oraz organizuje dla nich wsparcie psychologiczne. Obecnie organizacja regularnie wspiera ponad 3 tys. starszych osób i systematycznie zwiększa skalę działań, docierając do coraz większej liczby potrzebujących. Działania na rzecz seniorów są realizowane dzięki wsparciu ECHO (Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności) oraz OFDA (Office of U.S. Foreign Disaster Assistance). Pomoc otrzymuje także ponad 100 samotnych matek z dziećmi, którym PAH – dzięki wsparciu Ambasady Australii (Australian Embassy’s Direct Aid Program) – raz w miesiącu przekazuje dofinansowanie na zakup niezbędnych produktów, takich jak jedzenie, odzież, artykuły higieniczne czy leki.
PAH planuje kontynuować i rozwijać działania na Ukrainie, zatem sąsiadom można pomagać nie tylko doraźnie, w ramach papieskiej zbiórki, ale także długofalowo.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.