Warto przeczytać, by zobaczyć jak wiele nas łączy i poszerzyć swoje spojrzenie na to, czym jest chrzest.
Co znaczy dla nas nasz własny chrzest? Co znaczy chrzest Polski i jego 1050-lecie? Zbliżając się do głównych obchodów Jubileuszu te pytania trzeba zadać.
Mieszko I przyjął chrzest w roku 966. Niezależnie od tego, w jakim obrządku to się stało, trzeba pamiętać: to czas jeszcze niepodzielonego Kościoła. Chrzest Mieszka pierwszego, a z nim wejście Polski w krąg kultury chrześcijańskiej to moment ważny nie tylko dla katolików, ale dla wszystkich chrześcijan żyjących na terenach Polski. Prawda jest taka, że na codzień ważniejsze jest dla nas to, jakiej jesteśmy konfesji, niż to że należymy do jednego Kościoła Chrystusowego - mówi bp Ryś. - To wymaga od nas wszystkich radykalnej zmiany myślenia - dodaje.
Warto jubileusz 1050-lecia chrztu Polski przeżywać w duchu ekumenicznym, pamiętając bardziej o tym, co nas łączy, niż o tym, co nas dzieli. Tym, co nas łączy, jest przede wszystkim właśnie chrzest.
W książce "Na początku był Chrystus" o chrzcie i o tym, co z niego dla nas wynika, rozmawiają biskupi trzech wyznań chrześcijańskich: bp Grzegorz Ryś, bp Marcin Hintz (luteranin) oraz bp Jerzy Pańkowski (prawosławny). Warto przeczytać, by zobaczyć jak wiele nas łączy. Warto przeczytać, by poszerzyć swoje spojrzenie na to, czym jest chrzest.
Niech jubileusz chrztu Polski ma szansę doprowadzić nas do głębszego rozumienia pierwszego i najważniejszego z sakramentów Kościoła.
Fragment książki można przeczytać TUTAJ
Bp Jerzy Pańkowski, bp Marcin Hintz, bp Grzegorz Ryś: "Na początku był Chrystus". Wydawnictwo Znak.
Książkę można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:
Podaj przykład wspólnej inicjatywy ekumenicznej Kościółów: katolickiego, prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego w Polsce (lokalnej lub mającej wymiar ogólnopolski).
Odpowiedzi brzmiały następująco:
Dodajmy jeszcze niewymienione przez Państwa, ale wspomniane w książce: wrocławską Dzielnicę Wzajemnego Szacunku i Chrześcijańską Akademię Teologiczną.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W Kaplicy Sykstyńskiej Franciszek udzielił chrztu 21 dzieciom watykańskich pracowników.
"Tu chodzi o całkowicie nowe życie, o dar życia, które przetrwa całą wieczność”.
Zgodnie z dawnym zwyczajem w Polsce do 2 lutego można oglądać szopki w świątyniach i śpiewać kolędy.
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.