Brazylia: napięta sytuacja w kraju i spotkanie w episkopacie

W związku z narastającym podziałem społeczeństwa i przypadkami agresji odbyło się 1 kwietnia b.r. z inicjatywy Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii (CNBB) spotkanie w siedzibie episkopatu.

Reklama

Kryzys ekonomiczny i polityczny w Brazylii, mający swe źródło w korupcji występującej na niespotykaną dotąd skalę, powoduje niezadowolenie, rozgoryczenie i publiczne manifestacje. Podczas nich liczni Brazylijczycy domagają się usunięcia prezydent z zajmowanego urzędu, jak też osądzenia winnych kradzieży. Występują także grupy społeczne i polityczne biorące w obronę obecną prezydent, jak też jej poprzednika Lulę, którego śledztwo w sprawie korupcji jest w toku.

W związku z narastającym podziałem społeczeństwa i przypadkami agresji odbyło się 1 kwietnia b.r. z inicjatywy Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii (CNBB) spotkanie w siedzibie episkopatu, w którym uczestniczyli minister sprawiedliwości Eugênio Aragão, przedstawiciele prokuratury federalnej Aurélio Veiga dos Rios i Instytutu Adwokatów Brazylii Técio Lins e Silva, a przewodniczył sekretarz generalny episkopatu bp Leonardo Ulrich Steiner. Uczestnicy wystosowali specjalny apel do narodu brazylijskiego.

W parlamencie prowadzony jest aktualnie proces impeachment przeciw prezydent Dilmie Rousseff. Także Sąd Najwyższy prowadzi postępowanie prawne w celu wyjaśnienia sytuacji wysoko postawionych polityków tego kraju, wobec których prowadzone jest śledztwo w sprawie korupcji.

Sygnatariusze apelu skierowanego do narodu wzywają społeczeństwo, aby korzystając z demokratycznych możliwości wyrażania swoich przekonań politycznych w publicznych manifestacjach potrafiło w pokoju rozstrzygać problemy kraju. Brazylijczycy winni wystrzegać się jakichkolwiek form przemocy, gdyż w historii ludzkości siła myśli zawsze zwyciężała, a nie siła zła – podkreślają autorzy apelu.

„Jakiekolwiek ugrupowanie polityczne, jego przekonania i wartości  nie mogą być stawiane ponad ogólne dobro państwa, które ma obowiązek dawania preferencji  grupom najbardziej poszkodowanym” – zaznaczają sygnatariusze wspomnianego apelu.

W końcowej części dokumentu jego autorzy wzywają wszystkich obywateli, wspólnoty, partie polityczne, organizacje społeczności cywilnej do troski o pokojowe podejście do grup przeciwnych.  „Trzeba się przyczynić, aby z obecnych wyzwań wyłoniły się bardziej skonsolidowane instytucje i demokracja” – proszą sygnatariusze apelu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama