Wolontariusz jest na pierwszej linii frontu Światowych Dni Młodzieży. To znaczy, że jest pierwszą osobą, z jaką zetknie się pielgrzym, jest najbardziej widoczny i jako osoba może dać najbardziej czytelne świadectwo – powiedziała w rozmowie z KAI Katarzyna Kucik, koordynatorka wolontariatu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Jakie zadania czekają na wolontariuszy w czasie samych ŚDM?
– Będą pracować 15 dni. Pierwszy tydzień będzie tygodniem szkoleń – wszyscy wolontariusze poznają czym są Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, jak dokładnie wyglądają punkty programu. Wszystkie informacje zastaną im przekazane po to, by jak najlepiej służyli pielgrzymom. Przekażemy im też informacje dotyczące komunikacji, transportu, bezpieczeństwa czy pierwszej pomocy. To będzie podstawa. Wolontariusz jest wszędzie tam, gdzie pielgrzym i służy informacją oraz radą, pomaga dostać się na miejsce zakwaterowania, pomaga rozdawać pakiety pielgrzyma, stanowi duże wsparcie służby porządkowej oraz działów liturgii i katechez. Wolontariusz powinien być tak dostępny, żeby każdy pielgrzym, jeśli tylko powstanie w jego głowie jakieś pytanie, mógł się w pierwszej kolejności do niego zwrócić o pomoc.
Czy pracując stale z wolontariuszami, ma Pani jakieś przemyślenia o stanie wolontariatu w Polsce?
– Naszym marzeniem jako Departamentu Wolontariatu jest odczarowanie pojęcia wolontariatu w Polsce. Marzy nam się, aby tak jak w kulturze anglosaskiej czy w Stanach Zjednoczonych, wolontariat był miejscem, gdzie zdobywamy konkretne umiejętności i które przyszłemu pracodawcy dużo mówią o człowieku. Bardzo nam zależy, aby po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży, wpisanie do CV informacji o tym, że było się wolontariuszem tego wydarzenia, coś znaczyło. Że ta osoba nabyła pewne umiejętności, robiła coś ciekawego, ale równocześnie, że ma pewne doświadczenie, które jest unikalne – regularnej pracy, dzięki której można zebrać duże owoce w przyszłości. Chcemy by wolontariat nabrał poważnego znaczenia, a ludzie angażujący wolontariuszy zdawali sobie sprawę, że poświęcany przez nich czas jest najcenniejszym co można ofiarować.
Trwa Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Czy wolontariat uczy miłosierdzia?
– Pracując w wolontariacie już dłuższy czas mogę przyznać, że niejednokrotnie byłam zaskakiwana, jak można się ofiarować bliźniemu. Jak można bardzo głęboko zaufać, że praca, nieraz ciężka i często z pozoru niezauważalna, może przynosić bardzo duże owoce – nie materialne, ale w postaci wartościowych relacji, dużego doświadczenia czy wewnętrznego spokoju i poczucia sensowności tego, co się robi.
O ile miłosierdzie Boże jest nieogarnione, to miłosierdzie ludzkie jest czymś, co nabiera kształtu i charakteru wraz z doświadczeniem i rozwojem. Wolontariat jako służba na rzecz drugiego człowieka stanowi zatem doskonałą przestrzeń do tej nauki. To jest dobry kierunek na drodze kształtowania w sobie miłości miłosiernej. Wolontariat to szkoła miłosierdzia.
Zgłoszenia na wolontariat ŚDM można nadsyłać do końca marca. Jak jeszcze zachęcić młodych do podjęcia tej służby?
- Myślę, że do wolontariatu ŚDM nie trzeba zachęcać. Ale bardzo chciałabym zaprosić: do bycia blisko czegoś, co ma bezprecedensowy charakter. Chciałabym zaprosić młodych z archidiecezji krakowskiej, jak i całej Polski do uczestnictwa w tworzeniu historii. W końcu, chciałabym, żeby zrobili coś dla siebie – bo tak naprawdę wolontariat, czyli pomoc i służba innym, jest ogromną radością dla nas samych.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.