Caritas Diecezji Radomskiej wraz z 11 diecezjalnymi Caritas rozpoczęła bicie rekordu Guinnessa w układaniu ciągu złotówek. Kampania "Kilometry Caritas" rozpoczęła się 12 marca w Praktikerze.
- Naszą kampanię rozpoczęliśmy w Praktikterze, bo diecezjalna Caritas wspólnie z Praktiker Polska Sp. z o.o. podjęła współpracę na rzecz osób potrzebujących i wykluczonych. Praktiker ma nas wspierać w naszych działaniach. To jest jeden z owoców tego wsparcia - udostępnienie powierzchni - mówi ks. Damian Drabikowski, wicedyrektor Caritas Diecezji Radomskiej.
Kampania "Kilometry Caritas" polega na zebraniu i ułożeniu jak najdłuższego szeregu z monet o nominale 1 zł. Dotychczasowy rekord należy do austriackiej organizacji, która w 2011 r. ułożyła ciąg o długości 75,24 km, składający się z 4,5 mln jednocentówek. Aby pobić rekord, diecezjalne Caritas muszą ułożyć minimum 75,25 km ciągu jednonominałowych monet, a więc zebrać ponad 3 mln 311 tys. złotówek.
Akcja rozpoczęła się w Radomiu, ale organizatorzy chcą włączyć w nią całą diecezję. Zapraszają do współpracy parafialne zespoły Caritas i szkolne koła Caritas. Dla tych, które zbiorą najwięcej złotówek, przewidziane są nagrody.
- Zachęcam do zaangażowania się w bicie rekordu Guinnessa, by nasza diecezja pokazała się z jak z najlepszej strony, byśmy nie byli na szarym końcu, ale pokazali, że diecezja radomska ma potencjał, ma siłę. Dołóżmy tę swoją niewielką część do tych kilometrów, które wspólnie układamy - zachęca ks. Drabikowski.
Wszystkie złotówki, które zostaną zebrane w naszej diecezji, trafią do najbiedniejszych diecezjan. Będą przekazywane tym, którzy najbardziej potrzebują wsparcia, czyli osobom, które często mają problemy z wykupieniem leków czy nie stać ich na kupienie żywności. Wesprą też najbiedniejsze dzieci.
W promocję kampanii „Kilometry Caritas” zaangażował się Praktiker Polska. - Dzisiaj pomagamy w inauguracji akcji. Pomoc innym osobom to bardzo szczytny cel. Jako Praktiker Polska jesteśmy w tej chwili głównym partnerem akcji "Kilometry Caritas". Ufundowaliśmy również tzw. złotą kartę Praktikera. Caritas będzie mogła ją wykorzystać, niosąc pomoc innym ludziom, których dotknęło nieszczęście - spalił im się dom czy został zniszczony wskutek kataklizmu. Te osoby będą mogły dokonać u nas zakupu materiałów budowlanych z 10-proc. rabatem - mówi Piotr Walaszczyk, dyrektor radomskiego marketu.
Kampania zakończy się 29 maja. W Radomiu na podsumowanie akcji organizatorzy zapowiadają duży festyn, który odbędzie się 21 maja na parkingu przed marketem Praktiker.
Marta Deka /Foto Gość
Na rozpoczęciu akcji obecni byli: ks. Robert Kowalski, dyrektor diecezjalnej Caritas (pierwszy z lewej), wicedyrektor ks. Damian Drabikowski (trzeci z lewej) i Piotr Walaszczyk, dyrektor marketu Praktiker Radom (piąty z lewej)
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.