W Jubileuszowym Roku Miłosierdzia do kościoła parafialnego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sopockiniach (diecezja grodzieńska) na Białorusi wniesiono relikwie św. Faustyny Kowalskiej.
Te relikwie do kościoła w Sopockiniach przekazało Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z Krakowa.
Relikwie świętej Faustyny, sekretarki Bożego Miłosierdzia zostały wniesione do świątyni parafialnej w Sopockiniach na Białorusi 11 lutego br. w parafialny dzień chorego.
Jak zaznaczył podczas uroczystości proboszcz parafii ks. Antoni Obuchowski relikwie mają służyć w jeszcze głębszym przeżywaniu Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Zdaniem duszpasterza, relikwie św. Faustyny będą pobudzały wspólnotę parafialną do większego kultu Bożego Miłosierdzia oraz do częstego odmawiania Koronki, do której zachęca sam Chrystus.
Wierni parafii będą mogli przez wstawiennictwo świętej Faustyny powierzać Panu Bogu swoje intencje i sprawy Kościoła.
Relikwie wniósł procesyjnie do świątyni biskup pomocniczy diecezji grodzieńskiej Józef Staniewski. Hierarcha zaznaczył, że w ten sposób wspólnota parafialna wybrała sobie kolejnego patrona i została powierzona codziennej opiece wielkiej świętej, dzięki której świat usłyszał o Bogu bogatym w miłosierdzie.
Biskup Staniewski przypomniał wiernym, że Pan Bóg pragnie od człowieka jednej, jedynej rzeczy: "bezgranicznego zaufania i stawania przed Nim bez lęku". "Bóg pragnie naszej wiary w to, że On nas kocha i że nie zrobi nam krzywdy, i że chce nas nieustannie obdarowywać" - zaznaczył hierarcha oraz przypomniał, że "zaufanie to coś, co zmienia diametralnie naszą relację z Bogiem".
Biskup Staniewski prosił wiernych, by przez wstawiennictwo wielkiej świętej wypraszali Boże miłosierdzie najpierw dla siebie samych, swoich bliskich, wspólnoty parafialnej i całego świata.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).
Wśród biskupów wyróżnia się bardzo wysokim wzrostem i bezpośrednim stylem wypowiedzi.
Pobożność ludowa to główna siła napędowa korsykańskiego katolicyzmu.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).
To nie wojna. T korzystanie z praw zagwarantowanych w konstytucji.