Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes

Od 1993 roku to także Światowy Dzień Chorego.

W 1858 roku, w cztery lata po ogłoszeniu przez Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Boża objawiła się ubogiej pasterce Bernadecie Soubirous (czyt. Subiru) w Grocie Massabielskiej w Lourdes.

W 1890 roku papież Leon XIII ustanowił święto Najświętszej Maryi Panny z Lourdes na pamiątkę maryjnych objawień. Na cały świat wspomnienie rozpowszechnił Pius V w 1907 roku. Od 1993 roku, zgodnie z życzeniem Jana Pawła II, 11 lutego we wspomnienie NMP z Lourdes obchodzony jest Światowy Dzień Chorego.

Co roku w tym dniu obchody organizowane są w diecezjach, natomiast co trzy lata również w wymiarze ogólnoświatowym w jednym z sanktuariów maryjnych. W tym roku zaplanowano je w sanktuarium w Deir Rafat między Tel Awiwem a Jerozolimą.

Tego dnia w kościołach na całym świecie sprawowane są Msze św., podczas których udziela się sakramentu namaszczenia chorych. Biskupi, księża i wolontariusze odwiedzają właśnie tego dnia chorych w szpitalach, modląc się w ich intencjach.

Specjalnie na ten dzień papież przygotowuje co roku orędzie. W tegorocznym odnosi się do problemu cierpienia w starości i zachęca do szczególnej empatii wobec osób starszych.

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin:

Kard. Kazimierz Nycz oraz biskupi pomocniczy archidiecezji warszawskiej odprawią w Światowym Dniu Chorego Msze św. w szpitalach i spotkają się z chorymi. Metropolita warszawski o godz. 10.00 odprawi Mszę św. w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha. O tej samej porze bp Rafał Markowski odprawi Mszę św. w warszawskim Szpitalu Dziecięcym przy ul. Kopernika.

O godz. 11.00 rozpocznie się Msza św. dla chorych pozostających pod opieką Caritas Archidiecezji Warszawskiej. Będzie jej przewodniczył w "Res Sacra Miser" bp Piotr Jarecki. Natomiast bp Michał Janocha o godz. 11.00 odprawi Mszę dla chorych w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc.

«« | « | 1 | » | »»
 • Moria
  11.02.2016 07:54
  św. Bernadetta Soubirous († 1879) o Matce Bożej

  "Och! Jak dobrze jest polecić siebie tej dobrej Matce, nigdy nie będzie się Jej wzywać na darmo, nigdy nie jest głucha na modlitwy, które adresowane są do Niej przez zaufanie i miłość."
 • Krystyna
  13.02.2016 18:16
  Byliśmy chore ale pojechałyśmy do Lourdes do naszej matki. Nasz przewodnik za szybko oprowadzała nas po Lourdes.Zostawiła nas trzy osoby nie patrząc na to,że ledwo idą na końcu chore osoby.To było przerażające bo robiło się ciemno a my stoimy i nie wiemy w którym kierunku iść.Zaczęłam modlić się do Najświętszej Maryi Panny o pomoc abyśmy odnależli drogę do domu i potem jakoś nam się ulice jakby znajome wydały,strach minął i matka nasza kochana zaprowadziła nas do hotelu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8