W środę XXIII Światowy Dzień Chorego. Inspiracją dla tegorocznego tematu były słowa z Księgi Hioba: "Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi".
Z okazji wspomnienia Matki Bożej z Lourdes abp Wiktor Skworc napisał list do chorych archidiecezji katowickiej. Metropolita katowicki odniósł się do słów papieża Franciszka, zawartych w tegorocznym orędziu dla chorych. "Posługa wobec cierpiących opiera się na mądrości serca wlanej przez Ducha Świętego w umysły i serca tych, którzy potrafią otworzyć się na cierpienia braci i dostrzec w nich obraz Boga" - napisał ojciec święty.
Arcybiskup podkreślił, że właśnie mądrość uczy trwania przy bliźnim i ofiarowania czasu choremu. "Taka bliskość domaga się pełnej empatii, współczucia i wsparcia na miarę naszych możliwości i sił".
Metropolita zwraca uwagę na niełatwą sytuację polskiej służby zdrowia. Wśród problemów wymienia trudności ekonomiczne, niedoszacowane finansowo procedury medyczne, coraz większe biurokratyczne obciążenie lekarzy i pielęgniarek. "Pacjenci czują się zaniepokojeni, a nieraz zagubieni. Wiele w tym złożonym kontekście zależy od dobrej woli lekarzy, pielęgniarek i całego personelu, którzy dla dobra chorych przełamują ekonomiczne i biurokratyczne ograniczenia. Za sprawne funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej odpowiadają władze państwowe i samorządowe i nie mogą się od tego uchylać" - przypomina abp Skworc.
Tegoroczny Dzień Chorego wpisuje się w obchody 90-lecia istnienia diecezji katowickiej. "Z satysfakcją możemy stwierdzić, że w tym minionym czasie chorzy byli otaczani duszpasterska troską. Wyrażała się ona regularnymi odwiedzinami duszpasterzy z posługą sakramentalną oraz wsparciem wiernych świeckich, działających w Parafialnych Zespołach Caritas. Od co najmniej dekady w wielu parafiach nadzwyczajni szafarze Komunii św. zanoszą Chrystusa Eucharystycznego chorym w każdą niedzielę i uroczystości (...). Wręcz niemożliwe do opisania jest dobro uczynione chorym przez osoby życia konsekrowanego, zwłaszcza przez siostry zakonne różnych zgromadzeń, a także przez pielęgniarki, które - kierując się motywacją religijną - trwają w służbie chorym" - pisze metropolita katowicki.
Arcybiskup zaprosił także chorych, niepełnosprawnych oraz ich bliskich do udziału w archidiecezjalnej pielgrzymce do Lourdes. "W Lourdes będziemy prosili Matkę Bożą o łaskę powrotu do zdrowia, o męstwo w przeciwnościach, a także o mądrość serca, dzięki której cierpienie staje się świadectwem jedności z Chrystusem ukrzyżowanym i narzędziem ewangelizacji".
W ostatnich słowach listu metropolita zwraca się do chorych, by byli apostołami Zbawiciela. "Proszę Was o ofiarowanie waszego cierpienia w intencji duchowieństwa i wiernych świeckich naszej archidiecezji, a także w intencji trwającego II Synodu Kościoła katowickiego (...). Nieraz zapominamy o szczególnej wartości czasu spędzonego przy łóżku chorego, ponieważ nęka nas pośpiech oraz szaleństwo działania. Odwiedziny chorego w domu lub w szpitalu oraz modlitewne wsparcie są dowodem na istnienie ludzkiej i chrześcijańskiej solidarności".
Cały list do chorych metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca dostępny jest TUTAJ.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.