Światowy Dzień Chorego w Ziemi Świętej

Ma to związek z tematem tegorocznego papieskiego orędzia na tę okazję: „Zawierzmy się Jezusowi miłosiernemu jak Maryja: «Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie»” (J 2,5)».

Reklama

Najbliższe obchody Światowego Dnia Chorego, ustanowionego przez św. Jana Pawła II, odbędą się w Nazarecie 11 lutego w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Ich szczegółowy program przedstawił abp Zygmunt Zimowski na specjalnej konferencji prasowej w Watykanie.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych wyjaśnił znaczenie takiego właśnie wyboru miejsca obchodów. Ma to związek z tematem tegorocznego papieskiego orędzia na tę okazję: „Zawierzmy się Jezusowi miłosiernemu jak Maryja: «Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie»” (J 2,5)». Arcybiskup podkreślił, że w Kanie Galilejskiej, gdzie te słowa wypowiedziała Maryja, Jezus dokonał pierwszego cudu, a w całej Galilei wielu uzdrowień.

Szef watykańskiej dykasterii przypomniał, że obchody w sposób wyjątkowy wpisują się w ideę Jubileuszu Miłosierdzia, a także w kontekst dialogu międzyreligijnego. Cytował słowa Franciszka, który ustanawiając Rok Święty zaznaczył, że każdy szpital czy klinika mogą być widzialnym znakiem i miejscem promowania kultury spotkania i pokoju, gdzie doświadczenie choroby i cierpienia, a także profesjonalna i braterska pomoc przyczyniają się do przezwyciężenia wszelkich granic i podziałów.

W kontekście służby bliźniemu abp Zimowski zwrócił uwagę, że wszyscy jesteśmy w pewnym sensie wzywani do chorych, tak jak Chrystus.

„Ważne jest, aby przyjść, być blisko tego, który cierpi. On, być może, więcej jak uzdrowienia, potrzebuje obecności człowieka, serca pełnego miłosierdzia, ludzkiej solidarności. Wcześniej mówiliśmy o dziełach miłosierdzia, czym jest także odwiedzanie chorych. Obecnie poszerzyliśmy tę wizję dodając konieczność opieki nad chorymi. Nie wystarczy przyjść, zobaczyć chorego i posiedzieć z nim 5, 10 minut. Chodzi tutaj także o lekarzy, pielęgniarki i wszystkich przedstawicieli służby zdrowia, ale również o instytucje, które służą zdrowiu człowieka: ambulatoria medyczne i stomatologiczne, apteki, szpitale, kliniki, sanatoria, domy opieki. Należy więc za wszelką cenę podtrzymać piękną tradycję: dzieło lekarza i pielęgniarki powinno być traktowane nie tylko jako zawód, ale może przede wszystkim jako powołanie” – powiedział abp Zimowski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama