Od 7 do 14 stycznia trwa doroczna wizyta biskupów z Ameryki Północnej, Europy i RPA w Ziemi Świętej.
Obecnie udali się oni do Jordanii, by wyrazić solidarność goszczonym tam chrześcijańskim uchodźcom. Pomoc Kościoła w dziedzinie oświatowej, sanitarnej, mieszkaniowej i humanitarnej, niesioną tam zwłaszcza przybyszom z Iraku, podkreślił łaciński patriarcha Jerozolimy, spotykając się z delegacją biskupów w Betlejem.
Abp Fouad Twal podkreślił, że w Roku Miłosierdzia Kościół ma dawać świadectwo współczucia i nadziei. Hierarchowie zamierzali też przy tej okazji odwiedzić wywłaszczone przez Izrael tereny rolne Palestyńczyków w dolinie Cremisan, ale niestety wojsko izraelskie na to nie pozwoliło.
Uczestnicy corocznej wizyty w Ziemi Świętej spotkali się też w katolickiej parafii w At-Tajjiba, na terenach palestyńskich między Jerozolimą a Nablus, z wiernymi i z emerytowanym patriarchą jerozolimskim. Mówiąc o braku woli uznania Państwa Palestyńskiego przez Izrael, podkreślił on konieczność zmian w edukacji młodych pokoleń. „Izraelczycy muszą przestać patrzeć na swych rówieśników jako na terrorystów i wrogów – powiedział abp Michel Sabbah. – Jako chrześcijanie jesteśmy powołani, by mimo sytuacji wojny żyć w pokoju. Naszym rodakom mamy mówić, że przemoc jest bezsensowna i nieużyteczna. Iść zabijać i być zabijani przez izraelskich żołnierzy nie ma sensu” – dodał jerozolimski patriarcha senior.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.