Wigilia w Watykanie

Papież odprawił Pasterkę, a papieski jałmużnik przygotował wieczerzę wigilijną dla bezdomnych.

„Bóg jest w nas zakochany. Czyni się małym, aby pomóc nam odpowiedzieć na Jego miłość” – napisał papież na Twisterze w Wigilię Bożego Narodzenia. Późnym wieczorem tradycyjnie Franciszek odprawił uroczystą Pasterkę w bazylice św. Piotra. Specjalnie przygotowane na tę liturgię śpiewy w tym roku nawiązywały do różnych tradycji kulturowych Europy. Znalazły się w nich także akcenty ekumeniczne. Popularną w wielu krajach kolędę „Adeste fideles” chór Kaplicy Sykstyńskiej wykonał w aranżacji opracowanej przez wspólnotę anglikańską. Transmitowaną przez ponad 120 stacji telewizyjnych z 60 krajów watykańską Pasterkę poprzedziło czuwanie modlitewne z różańcem.

W homilii wygłoszonej podczas Pasterki papież wskazał na aktualność słów proroka Izajasza: „Pomnożyłeś radość, zwiększyłeś wesele”! "Radość i wesele upewniają nas, że orędzie zawarte w tajemnicy tej nocy pochodzi naprawdę od Boga" - powiedział papież i zastrzegł, że "nie ma miejsca na wątpliwość". "Zostawmy ją sceptykom, którzy pytając jedynie rozumu, nigdy nie znajdują prawdy. Nie ma miejsca na obojętność, panującą w serca ludzi, którzy nie są w stanie kochać, bo boją się coś stracić" - powiedział Ojciec Święty i zachęcił: "Trzeba przepędzić wszelki smutek, ponieważ Dzieciątko Jezus jest prawdziwym pocieszycielem serca".

Pełny tekst papieskiej homilii

Franciszek przypomniał, że dzisiaj "Zbawiciel świata staje się uczestnikiem naszej ludzkiej natury i nie jesteśmy już samotni i opuszczeni". "Dzisiaj odkrywamy na nowo, kim jesteśmy!" - zaznaczył papież i zachęcił do udania się w drogę aby zobaczyć naszego Zbawiciela złożonego w żłobie. "To jest powód do radości i wesela" - powiedział i dodał: "Ludowi, który od dwóch tysięcy lat przemierza wszystkie drogi świata, aby każdego człowieka uczynić uczestnikiem tej radości powierzona zostaje misja umożliwienia poznania „Księcia Pokoju” i stawania się Jego skutecznym narzędziem wśród narodów".

Franciszek podkreślił, że Dzieciątko Jezus uczy nas, co jest naprawdę istotne w naszym życiu. "Stąd, dla ludzi prostego serca zaczyna się droga prawdziwego wyzwolenia i odkupienia wiecznego. Od tego Dzieciątka, na którego obliczu wyryte są rysy dobra, miłosierdzia i miłości Boga Ojca, wypływa dla nas wszystkich Jego uczniów, jak uczy Apostoł Paweł, zobowiązanie do `wyrzeczenia się bezbożności` i bogactw świata, by żyć „rozumnie i sprawiedliwie, i pobożnie” - mówił papież.

W wigilię Bożego Narodzenia papież Franciszek nie zapomniał o ubogich i opuszczonych. W jednej z noclegowni w okolicach Watykanu w jego imieniu jałmużnik papieski i wielu wolontariuszy zorganizowało specjalną kolację wigilijną dla bezdomnych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8