Błogosławieni miłosierni.... to hasło XVI Dnia Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Obchodzony jest on w drugą niedzielą Adwentu.
W tym dniu w polskich parafiach odbywa się zbiórka pieniędzy do puszek na pomoc osobom w potrzebie mieszkającym na Wschodzie.
BP KEP
Pomóżmy Kościołowi na Wschodzie
Hasło tegorocznego Dnia Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie nawiązuje do hasła Światowych Dni Młodzieży, które będą miały miejsce w 2016 roku w Krakowie oraz do ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Miłosierdzia.
Ze względu na nadchodzące Światowe Dni Młodzieży, Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie zwraca w tym roku szczególną uwagę na pomoc młodym chrześcijanom zza wschodniej granicy. - Będziemy się starali pomagać wszystkim tym organizacjom, które na Wschodzie zapewniają chrześcijańską formację, organizując wyjazdy i spotkania – mówi ks. Leszek Kryża TChr. Jak zaznacza, część pieniędzy z tegorocznej zbiórki w parafiach zostanie przeznaczona na pomoc młodzieży ze Wschodu, która chciałaby przyjechać do Polski na Światowe Dni Młodzieży.
- Potrzeb jest cięgle dużo - można przeczytać w specjalnym apelu z okazji Dnia Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. - Nie zapominajmy, ktoś na tę pomoc czeka. I ufa – podkreślają przewodniczący Zespołu bp Antoni Pacyfik Dydycz oraz ks. Leszek Kryża TChr, zachęcając do wsparcia 6 grudnia potrzebujących na Wschodzie.
Podczas ubiegłorocznej zbiórki zebrano ponad 2 500 000 zł. Z tych pieniędzy zrealizowano 350 projektów. Zespół w 2015 roku wspierał finansowo duszpasterzy, braci i siostry zakonne. Otrzymane przez nich wsparcie wykorzystane zostało na działalność charytatywną, jak domy samotnej matki, posługę w szpitalach, stołówki dla ubogich, sierocińce, wsparcie osób starszych i potrzebujących, pomoc uchodźcom z Donbasu oraz na akcje formacyjne, jak rekolekcje i spotkania młodzieżowe czy pielgrzymki. Fundusze były też potrzebne na cele remontowo-budowlane i wyposażenie obiektów sakralnych.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).