W Opolu odbyły się diecezjalne uroczystości rozpoczynające jubileusz 1050. rocznicę chrztu Polski.
– Niech u początku wyjątkowo bogatego w treści roku kościelnego wybrzmi nam orędzie św. Pawła, że wierny jest Bóg i On w nas wszystkiego dokona – mówił bp Andrzej Czaja, nawiązując do odczytanego fragmentu 1 Listu św. Pawła do Tesaloniczan. – Niech to orędzie na nowo dotrze do naszych serc, gdy rozpoczynamy całoroczny obchód 1050. rocznicy chrztu Polski: Bóg, w którego wierzymy, jest wierny przymierzu, które zawiera z człowiekiem, i mocny miłością, dlatego wszystkiego dokona – podkreślał biskup opolski.
Diecezjalne obchody Roku Jubileuszowego rozpoczęły się w kościele Matki Bożej Bolesnej i św. Wojciecha. – Miejsce to odsyła nas do początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich i roli, jaką odegrał św. Wojciech – usłyszeli w komentarzu uczestnicy uroczystości, która rozpoczęła się u progu Adwentu, w sobotę 28 listopada.
Pierwsza część liturgii, której przewodniczył bp Czaja, miała wymiar chrzcielny. Obok chrzcielnicy ustawione zostały relikwie św. Wojciecha. Przedstawiciele poszczególnych dekanatów z rąk biskupa opolskiego, a także biskupa ostrawsko-opawskiego Franciszka Lobkowicza odebrali zapalone świece jubileuszowe. Następnie biskupi, księża, siostry zakonne, klerycy i wierni odnowili przyrzeczenia chrzcielne. A po odśpiewaniu hymnu „Bogurodzica” wyruszyli w procesji do katedry opolskiej, modląc się Litanią do Wszystkich Świętych.
Na miejscu biskupi najpierw przeszli do odrestaurowanej kaplicy sakramentu pokuty i pojednania pw. św. Jana Nepomucena. W ramach współpracy pomiędzy zaprzyjaźnionymi diecezjami ostrawsko-opawską i opolską, możliwe stało się przeprowadzenie regotyzacji kaplicy, którą dziś poświęcił bp Lobkowicz. Na co dzień w tym miejscu wierni będą mogli przystępować do spowiedzi.
Z kolei przy gotyckiej chrzcielnicy, pamiętającej czasy Piastów Opolskich, przy której ustawione zostały relikwie św. Wojciecha, bp Czaja przewodniczył modlitwie o wierność łasce chrztu świętego.
Uroczystości zakończyły I nieszpory z I Niedzieli Adwentu.
– Niech ten rok, który rozpoczynamy, rok 1050. rocznicy chrztu Polski, Rok Jubileuszowy Miłosierdzia i rok, kiedy będziemy mieli doświadczyć żywotności Kościoła w czasie Światowych Dni Młodzieży, będzie rokiem rozradowania się miłością miłosierną Boga. Niech to będzie rok wdzięczności za łaskę dziecięctwa Bożego i wszelki owoc chrztu. Niech to będzie rok wielkiego rozmodlenia i wołania o wiarę i pokój, a także rok pobudzenia i rozpalenia Bożego ducha w nas i między nami – podkreślał bp Andrzej.
– Polsko, wytrzymaj w wierze! Wiara to największe bogactwo – mówił bp Lobkowicz, tłumacząc, że naszym zadaniem jest przekazanie następnym pokoleniom tego, co otrzymaliśmy od naszych przodków. – Otrzymaliśmy od nich wiarę – podkreślał biskup ostrwsko-opawski.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.