Rzecznik KEP: Takiego Adwentu jeszcze nie było

Takiego Adwentu jeszcze nie było. Będziemy przeżywali w nim trzy wydarzenia o zasięgu europejskim i międzynarodowym. Są nimi 1050. rocznica Chrztu Polski, Rok Miłosierdzia i ŚDM - podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Adrianik.

W niedzielę Kościół katolicki rozpoczyna okres Adwentu - czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Rozpoczyna też nowy rok liturgiczny.

"Do tej pory podczas Adwentu widzieliśmy w kościołach wieniec, a na nim cztery świece na znak czterech niedziel przygotowujących nas do Bożego Narodzenia. Ten adwent jest inny. Po raz pierwszy w historii Polski od pierwszej niedzieli adwentu w 44 katedrach na terenie całego kraju zapłoną jednakowe świece jubileuszowe, które otrzymali księża biskupi na Jasnej Górze" - podkreślił Rytel-Adrianik.

Jak zaznaczył, będą one przypominały przez najbliższy rok o 1050. rocznicy chrztu Polski. "Następnie podobne świece zostaną zapalone we wszystkich parafiach naszej ojczyzny. Będzie to znak jedności polskich katolików oraz symbol światła wiary" - zaznaczył rzecznik episkopatu" - dodał.

Według rzecznika KEP nowością jest także i to, że od pierwszej niedzieli adwentu podczas Apelu Jasnogórskiego będzie odmawiana specjalna modlitwa dziękczynna za łaskę wiary, z prośbą o wierność przyrzeczeniom chrztu dla całego narodu.

Przypomniał, że biskupi polscy napisali specjalnym w liście, że "chrzest wprowadził nasz naród w nowy świat, który wyraża się przez nową kulturę, nowe instytucje, struktury i zapisy prawne". "Ta nowość, którą wniósł chrzest będzie też w nowy sposób świętowana" - podkreślił ks. Rytel-Adrianik.

Z Adwentem - jak zaznaczył - są związane roraty, które cieszą się liczną obecnością dzieci i młodzieży. Wśród wielu inicjatyw prowadzony będzie w kościołach program duszpasterski przygotowany przez Małego Gościa Niedzielnego, zatytułowany "Drzewo życia. Chrzest źródłem miłosierdzia".

"Uczestnicy porannych mszy roratnich dowiedzą się o początkach chrześcijaństwa w Polsce oraz przypomną sobie o uczynkach miłosierdzia, do których wzywa Ewangelia" - dodał.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10