Rzecznik KEP: Takiego Adwentu jeszcze nie było

Takiego Adwentu jeszcze nie było. Będziemy przeżywali w nim trzy wydarzenia o zasięgu europejskim i międzynarodowym. Są nimi 1050. rocznica Chrztu Polski, Rok Miłosierdzia i ŚDM - podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Adrianik.

W niedzielę Kościół katolicki rozpoczyna okres Adwentu - czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Rozpoczyna też nowy rok liturgiczny.

"Do tej pory podczas Adwentu widzieliśmy w kościołach wieniec, a na nim cztery świece na znak czterech niedziel przygotowujących nas do Bożego Narodzenia. Ten adwent jest inny. Po raz pierwszy w historii Polski od pierwszej niedzieli adwentu w 44 katedrach na terenie całego kraju zapłoną jednakowe świece jubileuszowe, które otrzymali księża biskupi na Jasnej Górze" - podkreślił Rytel-Adrianik.

Jak zaznaczył, będą one przypominały przez najbliższy rok o 1050. rocznicy chrztu Polski. "Następnie podobne świece zostaną zapalone we wszystkich parafiach naszej ojczyzny. Będzie to znak jedności polskich katolików oraz symbol światła wiary" - zaznaczył rzecznik episkopatu" - dodał.

Według rzecznika KEP nowością jest także i to, że od pierwszej niedzieli adwentu podczas Apelu Jasnogórskiego będzie odmawiana specjalna modlitwa dziękczynna za łaskę wiary, z prośbą o wierność przyrzeczeniom chrztu dla całego narodu.

Przypomniał, że biskupi polscy napisali specjalnym w liście, że "chrzest wprowadził nasz naród w nowy świat, który wyraża się przez nową kulturę, nowe instytucje, struktury i zapisy prawne". "Ta nowość, którą wniósł chrzest będzie też w nowy sposób świętowana" - podkreślił ks. Rytel-Adrianik.

Z Adwentem - jak zaznaczył - są związane roraty, które cieszą się liczną obecnością dzieci i młodzieży. Wśród wielu inicjatyw prowadzony będzie w kościołach program duszpasterski przygotowany przez Małego Gościa Niedzielnego, zatytułowany "Drzewo życia. Chrzest źródłem miłosierdzia".

"Uczestnicy porannych mszy roratnich dowiedzą się o początkach chrześcijaństwa w Polsce oraz przypomną sobie o uczynkach miłosierdzia, do których wzywa Ewangelia" - dodał.

«« | « | 1 | » | »»
 • Zaba_na_Rowerze
  28.11.2015 15:05
  Nie ma się co ekscytować, w przyszłym roku będzie jeszcze lepszy Adwent od tych starych Adwentów. Za 10 lat natomiast będzie Adwent prawdziwie adwentowy, w odróżnieniu od tych wcześniejszych, miej prawdziwych i mniej adwentowych. Zawsze mnie ciekawiło, skąd wzięło się to lekceważenie, do tego co wcześniejsze w kościele.
 • Trembicki
  29.11.2015 11:44
  1050 rocznica tego co było wcześniejsze w Polsce i polskim Kościele-to nie lekceważenie a promocja.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7