Przyjęty przez Mieszka I chrzest dał początek wspólnocie z innymi osobami ochrzczonymi i budowaniu tożsamości narodu - piszą biskupi w liście pasterskim na Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. List ma być odczytany w kościołach w najbliższą niedzielę.
Przed zbliżającą się 1050. rocznicą Chrztu Polski biskupi przypominają, że przyjęty w 966 r. przez Mieszka chrzest, choć udzielony pojedynczej osobie, dał początek wspólnocie z innymi osobami ochrzczonymi. Według episkopatu Mieszko "wprowadził swoich pobratymców w świat kultury łacińskiej i uczynił ich obywatelami wspólnoty ludów chrześcijańskich".
"Jego chrzcielnica stała się kolebką rodzącego się narodu, pozostając znakiem budującym jego tożsamość. Chrzest wprowadził nasz naród w nowy świat, który wyraża się przez nową kulturę, nowe instytucje, struktury i zapisy prawne. Doświadczenie wiary przełożyło się z mocą na postawy moralne, widoczne także w życiu gospodarczym, politycznym i kulturalnym. Społeczne konsekwencje Chrztu Polski pojawiły się później, poczynając od rodziny po naród, a nawet po wspólnotę narodów, jaką dzisiaj stanowi dla nas Europa" - uważają biskupi.
Przypominają w liście o odważnym świadectwie polskich katolików w czasie obchodów Millenium Chrztu z 1966 r. Poprzedziła je dziewięcioletnia Wielka Nowenna, czyli program duszpasterski opracowany przez kard. Stefana Wyszyńskiego. Jak podkreślają, bez tamtego Millenium trudno sobie wyobrazić następne ćwierć wieku polskiej historii: pontyfikat św. Jana Pawła II, ruch Solidarność i odzyskaną w 1989 r. wolność.
W kontekście ekumenicznym hierarchowie piszą, że chrzest jest wydarzeniem, którego nie da się zamknąć tylko w Kościele katolickim. "Chrzest czyni chrześcijan, niezależnie od istniejących między nimi podziałów, członkami jednego Ciała Chrystusowego. Tworzy jedność, która nie sprowadza się wyłącznie do obojętnej tolerancji i wzajemnej wiedzy o sobie, lecz spełnia się w wymianie duchowych darów" - piszą. Wspominają tu przyjętą na początku 2000 r. przez Kościół Katolicki i Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej "Deklarację o wzajemnym uznaniu chrztu jako sakramentu jedności".
List episkopatu przypomina też o rozpoczynającym się niebawem nowym roku liturgicznym, w którym będzie wiele wielkich wydarzeń, m.in. Światowe Dni Młodzieży, Jubileusz Miłosierdzia.
"Czeka nas zatem rok liturgiczny pełen duchowych wyzwań. Niech będzie on dla każdej i każdego z nas rokiem prawdziwie błogosławionym. Niech będzie czasem wdzięczności wobec Boga za wspaniałą, ponad tysiącletnią tradycję chrześcijańską naszego narodu; czasem odnowienia przymierza z miłosiernym Bogiem i poddania się powszechnemu panowaniu Chrystusa Króla Wszechświata. Niech stanie się okazją do pogłębienia synowskich więzi z Bogarodzicą, Matką Kościoła i naszą Matką. Niech będzie czasem radosnej nadziei dla młodych, którzy podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie spotkają się z Ojcem Świętym Franciszkiem" - piszą biskupi na zakończenie.
List ma być odczytany w kościołach w najbliższą niedzielę, kiedy przypada uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.