Czy spełnią się nadzieje biskupów Iranu?

W liczącym 77 milionów mieszkańców Iranie żyje sześć tysięcy katolików. Jedynym papieżem, który odwiedził Iran, był Paweł VI. Ojciec Święty zatrzymał się tam w 1970 roku, kiedy jego samolot miał międzylądowanie w ramach podroży do Azji i Oceanii.

Mimo islamskiej rewolucji w 1979 roku stosunki między Teheranem i Stolicą Apostolską trwają nieprzerwanie. Wielokrotnie przebywał w Iranie przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kard. Jean-Louis Tauran. Przedstawiciel Watykanu odbył wiele spotkań ze zwierzchnikami szyickimi.

Katoliccy biskupi Iranu wiele oczekują od spotkania prezydenta ich kraju, Hassana Rohaniego z papieżem Franciszkiem. Abp Thomas Meram z Urmii, w liście do prezydenta wyraził nadzieję, że obok dobrych owoców tej wizyty dla wszystkich chrześcijan w Iranie, przyniesie ona także ściślejszą współpracę między Iranem i Watykanem.

Z kolei arcybiskup Teheranu Ramzi Garmou w liście cytowanym przez irańską agencję IRNA podkreślił, że spotkanie może przyczynić się do pokojowego rozwiązania konfliktu w Iraku i Syrii.

Rohani przybędzie do Rzymu 14 listopada na spotkanie z prezydentem Włoch Sergio Martarellą. Będzie to jego pierwsza wizyta w stolicy państwa Unii Europejskiej. Według informacji z Iranu, po zakończeniu tej wizyty szef Islamskiej Republiki Iranu zamierza odwiedzić Watykan.   

Przed kilkoma tygodniami, na pytanie niemieckiej agencji katolickiej KNA o charakter wizyty prezydenta Rohaniego w Watykanie rzecznik ambasady Iranu przy Stolicy Apostolskiej powiedział, że „jeśli do niej dojdzie, prezydent chętnie spotkałby się z papieżem Franciszkiem". Rohani przybędzie jako polityk, ale także jako duchowny. "Ale oczywiście spotkanie z papieżem będzie miało charakter raczej religijny” - zaznaczył.

W lipcu Watykan wyraził uznanie dla zawartego w Wiedniu porozumienia nuklearnego między sześcioma mocarstwami i Teheranem. Wyrażono wówczas nadzieję, że to porozumienie, zawarte po 12 latach pertraktacji, przyniesie dobre owoce.

Nie będzie to pierwsze spotkanie głowy irańskiego państwa z papieżem. W 1999 roku ówczesny prezydent Mohammad Chatami spotkał się z Janem Pawłem II, a w 2005 roku przyjechał do Rzymu na pogrzeb polskiego papieża. W 2007 roku spotkał się także z Benedyktem XVI. Wspólnie zaapelowali wówczas o zwiększenie wysiłków pokojowych dla Bliskiego Wschodu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6