W liczącym 77 milionów mieszkańców Iranie żyje sześć tysięcy katolików. Jedynym papieżem, który odwiedził Iran, był Paweł VI. Ojciec Święty zatrzymał się tam w 1970 roku, kiedy jego samolot miał międzylądowanie w ramach podroży do Azji i Oceanii.
Mimo islamskiej rewolucji w 1979 roku stosunki między Teheranem i Stolicą Apostolską trwają nieprzerwanie. Wielokrotnie przebywał w Iranie przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kard. Jean-Louis Tauran. Przedstawiciel Watykanu odbył wiele spotkań ze zwierzchnikami szyickimi.
Katoliccy biskupi Iranu wiele oczekują od spotkania prezydenta ich kraju, Hassana Rohaniego z papieżem Franciszkiem. Abp Thomas Meram z Urmii, w liście do prezydenta wyraził nadzieję, że obok dobrych owoców tej wizyty dla wszystkich chrześcijan w Iranie, przyniesie ona także ściślejszą współpracę między Iranem i Watykanem.
Z kolei arcybiskup Teheranu Ramzi Garmou w liście cytowanym przez irańską agencję IRNA podkreślił, że spotkanie może przyczynić się do pokojowego rozwiązania konfliktu w Iraku i Syrii.
Rohani przybędzie do Rzymu 14 listopada na spotkanie z prezydentem Włoch Sergio Martarellą. Będzie to jego pierwsza wizyta w stolicy państwa Unii Europejskiej. Według informacji z Iranu, po zakończeniu tej wizyty szef Islamskiej Republiki Iranu zamierza odwiedzić Watykan.
Przed kilkoma tygodniami, na pytanie niemieckiej agencji katolickiej KNA o charakter wizyty prezydenta Rohaniego w Watykanie rzecznik ambasady Iranu przy Stolicy Apostolskiej powiedział, że „jeśli do niej dojdzie, prezydent chętnie spotkałby się z papieżem Franciszkiem". Rohani przybędzie jako polityk, ale także jako duchowny. "Ale oczywiście spotkanie z papieżem będzie miało charakter raczej religijny” - zaznaczył.
W lipcu Watykan wyraził uznanie dla zawartego w Wiedniu porozumienia nuklearnego między sześcioma mocarstwami i Teheranem. Wyrażono wówczas nadzieję, że to porozumienie, zawarte po 12 latach pertraktacji, przyniesie dobre owoce.
Nie będzie to pierwsze spotkanie głowy irańskiego państwa z papieżem. W 1999 roku ówczesny prezydent Mohammad Chatami spotkał się z Janem Pawłem II, a w 2005 roku przyjechał do Rzymu na pogrzeb polskiego papieża. W 2007 roku spotkał się także z Benedyktem XVI. Wspólnie zaapelowali wówczas o zwiększenie wysiłków pokojowych dla Bliskiego Wschodu.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.