- "Ut unum sint - aby byli jedno". Nawiązując do tego polecenia Chrystusa zawartego w moim biskupim zawołaniu, pragnę wyruszyć na drogę jeszcze pełniejszej służby Bogu i Kościołowi - mówił nowo wyświęcony bp Zbigniew Zieliński.
Kilka tysięcy wiernych 24 października uczestniczyło w konsekracji bp. Zbigniewa Zielińskiego, która odbyła się w katedrze oliwskiej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.
Współkonsekratorami byli abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce oraz abp senior Tadeusz Gocłowski. W uroczystości wzięło udział wielu biskupów diecezjalnych i pomocniczych oraz kapłani archidiecezji gdańskiej. Konsekracja biskupia zgromadziła także przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, parlamentarzystów, służb mundurowych, władz wyższych uczelni, grup duszpasterskich oraz parafian bp. Zielińskiego.
Homilię wygłosił nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore. - Kiedy spotkałem się z ks. Zbigniewem, by zakomunikować mu wolę papieża Franciszka od razu wiedziałem, że stoi przede mną prawdziwy gdańszczanin, który kieruje się mottem tego miasta: "Nec temere, nec timide", czyli "Bez strachu, ale z rozwagą" - mówił.
Abp Migliore nawiązał także do myśli ojca św. Franciszka dotyczącej posługi biskupiej. - "Biskup to ten, który strzeże" - powiedział papież Franciszek. To ten, który z jednej strony dba o wszystko, co służy w jednoczeniu ludzi, a z drugiej strony kładzie nacisk na ostrzeganie przed niebezpieczeństwami. Obie te cechy należą do istoty biskupiej misji i swoją moc czerpią z pierwotnej postawy czuwania.
Po homilii odbyły się obrzędy święceń biskupa. Abp Głódź namaścił głowę bp. Zielińskiego, przekazał księgi Ewangelii, nałożył pierścień i mitrę oraz wręczył wyświęconemu pastorał.
- W sposób szczególny dziękuję dziś papieżowi Franciszkowi za umiłowanie, zauważenie i dowartościowanie naszej archidiecezji poprzez nominację nowego biskupa pomocniczego - podkreślił metropolita gdański.
Zawołanie nowego biskupa brzmi: "Ut unum sint - aby byli jedno". Herb nowego biskupa swoją symboliką nawiązuje do specyfiki archidiecezji, łącząc walory nadmorskie z tradycją i historią.
Jan Hlebowicz /Foto Gość Leżąca postawa wyświęcanego biskupa symbolizuje całkowite oddanie się Chrystusowi - Przyszło nam żyć w czasach, w których bardziej hołduje się zarządzaniu konfliktami aniżeli ich eliminowaniu. Odwołując się do wskazania Chrystusa: "Aby byli jedno", rozwiniętych przez św. Jana Pawła II na Wybrzeżu w słowach: "Jedni drugich brzemiona noście", chciałbym wyrazić pragnienie włączenia się poprzez swoją biskupią posługę, w budowanie oblicza tej ziemi - powiedział bp Zieliński.
- Znam biskupa Zielińskiego od dawna. To człowiek pracowity, bardzo kulturalny i jednoczący ludzi. Cieszę się z tego wyboru papieża Franciszka - mówi prof. Andrzej Januszajtis, znawca i propagator historii Gdańska.
- Byłam parafianką ks. Zielińskiego w Sopocie. To był wyjątkowy proboszcz, świetny organizator, ale przede wszystkim wybitny duszpasterz - podkreśla pani Jadwiga.
Bp Zbigniew Zieliński urodził się 14 stycznia 1965 r. w Gdańsku. Po ukończeniu szkoły podstawowej kontynuował naukę w Technikum Budowy Okrętów "Conradinum" w Gdańsku. Po maturze, w 1985 r. rozpoczął 6-letnie studia filozoficzno-teologiczne w Gdańskim Seminarium Duchownym. 18 maja 1991 roku przyjął święcenia kapłańskie w bazylice Mariackiej w Gdańsku z rąk abp Tadeusza Gocłowskiego. Był proboszczem parafii pw. św. Michała Archanioła w Sopocie, parafii katedralnej pw. Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie oraz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Gdańsku. W 2004 r. obronił doktorat na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W dniu 26 września 2015 r. papież Franciszek mianował ks. Zielińskiego biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Medeli.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Wychowanie seksualne zgodnie z Konstytucją pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa”
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.