Różaniec kolejarzy zorganizowano na dworcu w Kędzierzynie-Koźlu. Dlaczego akurat tam?
14 października, dokładnie w 15. rocznicę poświęcenia na dworcu PKP w Kędzierzynie-Koźlu kapliczki św. Katarzyny Aleksandryjskiej, kilkudziesięciu pracowników kolei i członków ich rodzin odmówiło Różaniec przed figurą swojej patronki.
Nabożeństwu odbywającemu się już od kilku lat między 1 i 2 peronem kędzierzyńskiego dworca kolejowego przewodniczył ks. Marcin Pilch, wikariusz parafii pw. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła. W tej parafii od 19 lat działa koło Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich. Litanię i modlitwę do św. Katarzyny odmówił ks. Krzysztof Dziubek, proboszcz parafii św. Mikołaja, a błogosławieństwa udzielił o. Mieczysław Hałaszko, proboszcz parafii św. Eugeniusza de Mazenod. Różaniec i rozważania tajemnic prowadziły członkinie koła KSKP.
W modlitwie polecano papieża Franciszka, biskupa opolskiego Andrzeja Czaję, księży pracujących w Kędzierzynie-Koźlu, pracowników kolei, ich rodziny, prześladowanych za wiarę oraz zmarłych kolejarzy.
- Dziękuję wszystkim przybyłym i tym, którzy przyczynili się do organizacji nabożeństwa. Daliście piękne świadectwo wiary, modląc się wśród ludzi spieszących do swoich życiowych spraw, okazaliście oddanie Bogu i przywiązanie do Kościoła - powiedział ks. Pilch.
Zbigniew Bar, prezes koła KSKP, zachęcił zebranych do uczestnictwa w XXXII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kolejarzy na Jasną Górę, która odbędzie się 14 i 15 listopada. Na zakończenie odśpiewano „Boże, coś Polskę”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Powstało na Warmii w XVI w. i kształtowało ten region przez kilkaset lat.
„Miejsce Chrztu Polski znów będzie tętnić radością Żywego Kościoła”.
List biskupów polskich, napisany 20 lat po zakończeniu II wojny światowej, był wielkim zaskoczeniem.
Sakramenty na pątniczym szlaku są sprawowane według przedsoborowego rytu liturgii.