Od 20 do 25 lipca około 6 tysięcy młodych ludzi z kilkunastu krajów będzie gościć w 120 opolskich parafiach. Przyjadą do Nazaretu, bo na czas Dni w Diecezjach właśnie tę biblijną nazwę przyjął Kościół opolski.
Taka okazja dla współczesnego pokolenia naszej młodzieży już się nie powtórzy. Oni muszą mieć świadomość wyjątkowości zbliżającego się wydarzenia – podkreśla ks. Łukasz Knieć, diecezjalny koordynator ŚDM i duszpasterz młodzieży. – W ich domach, w ich parafiach będą gościć młodzi ludzie z różnych krajów świata. To będzie niesamowita okazja, by doświadczyć tego, że gdzieś na innym kontynencie, na drugiej półkuli, w innej kulturze żyją rówieśnicy, którzy też wierzą, też są Kościołem – zaznacza duszpasterz.
Blisko 6 tysięcy pielgrzymów
Przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie poprzedzone będą tzw. Dniami w Diecezjach. Na ten czas każda z diecezji symbolicznie przyjmie nazwę wybranego miejsca biblijnego, ważnego w historii zbawienia. Diecezja opolska stanie się Nazaretem. A skojarzenie z Górą św. Anny, gdzie czcimy mieszkającą w Nazarecie matkę Maryi i babcię Pana Jezusa, jest jak najbardziej słuszne.
Jak informuje opolskie Centrum ŚDM, dotąd chęć przyjazdu do Nazaretu zgłosiło 18 dużych grup diecezjalnych, które zapowiedziały obecność około 5,5 tysiąca pielgrzymów, najwięcej z Włoch (ponad 1000 osób), Francji (1000 osób) i Czech (700 osób). Spodziewani są też Niemcy, Holendrzy, Australijczycy, Brazylijczycy czy Panamczycy. – Na razie konkretna liczebność poszczególnych grup pielgrzymów, którzy do nas przyjadą, jest tylko prognozą – wyjaśnia ks. Łukasz Knieć. Wynika to z oczywistych faktów: z jednej strony jeszcze nie wystartował opolski system rejestracji uczestników Dni w Diecezjach, a z drugiej strony w tych zagranicznych diecezjach, które chcą u nas zagościć ze swoją młodzieżą, trwają i jeszcze będą trwały zapisy na wyjazd do Polski. – Zgłoszeń od małych grup, już z nazwiskami pielgrzymów, spodziewamy się najwcześniej pod koniec roku, a raczej na początku 2016 roku – wyjaśnia diecezjalny koordynator.
ŚDM w opolskich domach
Gospodarzem Dni w Diecezjach są parafie. Do każdej ze 120 parafii diecezji opolskiej, które zadeklarowały, że przyjmą pielgrzymów, przyjedzie w gościnę jedna zagraniczna grupa. Z jakiego kraju będzie to młodzież, zainteresowani dowiedzą się nie wcześniej niż wiosną przyszłego roku, kiedy w diecezjalnym systemie rejestracyjnym zostaną połączone profile stworzone przez parafie z profilami stworzonymi przez grupy pielgrzymów. Młodzież będzie nocowała u ludzi w domach. W niektórych parafiach już rozpoczęło się zbieranie deklaracji od mieszkańców, którzy chcą przyjąć gości w swoje progi, ale ostateczny termin podliczenia pojemności parafii diecezjalne Centrum ŚDM wyznaczyło na początek lutego 2016 r.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.