Od 20 do 25 lipca około 6 tysięcy młodych ludzi z kilkunastu krajów będzie gościć w 120 opolskich parafiach. Przyjadą do Nazaretu, bo na czas Dni w Diecezjach właśnie tę biblijną nazwę przyjął Kościół opolski.
Gospodarzami w Nazarecie są młodzi
– Przygotowując plan Dni w Diecezjach, nie chcieliśmy uprzedzać tego, co będzie miało miejsce w Krakowie, dlatego nie organizujemy wielu masowych wydarzeń. Chcemy, by najważniejsze było spotkanie. Dlatego zachęcam, by układając programy parafialne, stwarzać młodzieży jak najwięcej okazji do bycia razem, do rozmowy – podkreśla ks. Łukasz Knieć. Dni w Diecezjach to czas, by doświadczyć żywego Kościoła, dla którego nie są barierą różnice kulturowe czy językowe. – Zróbmy wszystko, by gospodarzami tego czasu poczuli się młodzi ludzie. To oni, przy współpracy ze swoimi duszpasterzami, mają wziąć jak najwięcej odpowiedzialności za to, co wydarzy się w parafiach – podkreśla koordynator, dodając, że potencjalnym wolontariuszem ŚDM jest każdy lektor, każda marianka, każdy młody człowiek w parafii. – Patrzymy na Światowe Dni Młodzieży jako na narzędzie, które chcemy dobrze wykorzystać w duszpasterstwie młodzieży, i zachęcamy, by i w parafiach z tej perspektywy przygotowywać się do Dni w Diecezjach. To szansa, aby młodzieży pokazać i pozwolić odczuć, czym jest żywa wspólnota Kościoła. Stwórzmy im możliwość, by doświadczyli radości Światowych Dni Młodzieży jako spotkania wierzących, najpierw w swoich parafiach, a potem w Krakowie. Ale nie możemy się na tym wydarzeniu zatrzymać, Światowe Dni Młodzieży nie są celem – tłumaczy ks. Knieć.
Centrum pomoże!
Właśnie zawiązują się Parafialne Zespoły ŚDM, które w poszczególnych parafiach odpowiadają za przygotowanie i przebieg Dni w Diecezjach. – Proponujemy, by w skład zespołów weszli: duszpasterz, dwie osoby dorosłe oraz lider ŚDM. Oczywiście każda parafia może inaczej ukonstytuować taki zespół. Zasadniczo w zespole powinna być osoba odpowiedzialna za opracowanie parafialnego programu Dni w Diecezjach, a także osoba odpowiedzialna za znalezienie rodzin, które przyjmą w gościnę młodych pielgrzymów – tłumaczy ks. Łukasz Knieć. Odbyło się już szkolenie, na którym członkowie zespołów poznali swoje zadania, a także otrzymali zapewnienie, że we wszystkich działaniach pomocą, podpowiedzią czy inspiracją służy im diecezjalne Centrum ŚDM. – Zachęcamy też parafie do współpracy z władzami samorządowymi wszystkich szczebli. Nasze doświadczenia m.in. z Opola pokazują, że jest duża przychylność i zainteresowanie Światowymi Dniami Młodzieży – podkreśla ks. Knieć. – Mamy jeszcze sporo czasu na przygotowania, dlatego nie ma czego się bać, ale trzeba dobrze wykorzystać czas, który przed nami – dopowiada ks. Łukasz Żaba z Centrum ŚDM. – Głównym celem Dni w Diecezjach będzie spotkanie. A skoro nasza diecezja staje się Nazaretem, to warto zajrzeć do Pisma Świętego i czytać o spotkaniach, które miały miejsce w Nazarecie. I pamiętajmy, że najlepiej przygotować się do spotkania właśnie poprzez spotykanie się – zachęca ks. Żaba.
Więcej informacji w Centrum ŚDM w diecezji opolskiej (Opole, ul. Mickiewicza 1, www.botafe.pl).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.