Miłosierdzie tematem przyszłorocznego Dnia Środków Przekazu

Wybrany przez Papieża temat przyszłorocznego Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu nawiązuje do ogłoszonego przez niego Roku Miłosierdzia. Brzmi on: „Komunikacja i Miłosierdzie – owocne spotkanie”.

Dzień ten, którego ustanowienie zostało zaproponowane wszystkim diecezjom świata przez Sobór Watykański II, w nadchodzącym Roku Świętym będzie obchodzony już po raz 50. z kolei. W większości krajów przypada on w niedzielę poprzedzającą uroczystość Zesłania Ducha Świętego, czyli w roku 2016 – 8 maja, natomiast w Polsce w trzecią niedzielę września (w przyszłym roku 18 września).

 Dzień ten ma zatem przyczynić się do szerzenia kultury spotkania. W opublikowanym dziś przez Papieską Radę ds. Środków Społecznego Przekazu komentarzu czytamy, że „temat ten wskazuje, iż dobra komunikacja może otworzyć przestrzeń dialogu, wzajemnego zrozumienia i pojednania, pozwalając w ten sposób na owocne spotkania między ludźmi. Obecnie nasza uwaga skupia się często na polaryzacji i osądach występujących w licznych sieciach społecznościowych. W tej sytuacji temat ten ma na celu skoncentrowanie się na mocy słowa i gestów, by przezwyciężać nieporozumienia, uzdrawiać pamięć, budować pokój i zgodę. Papież Franciszek pomaga nam odkryć, że w sercu komunikacji znajduje się przede wszystkim wymiar ludzki. Chodzi o komunikację, która nie jest tylko nową technologią,  ale głęboką relacją międzyludzką” – podkreśla watykańska dykasteria ds. mediów.

W komentarzu do tematu „Komunikacja i Miłosierdzie – owocne spotkanie” przytoczono też słowa Ojca Świętego z bulli Misericordiae Vultus: „Kościół ma misję głoszenia miłosierdzia Boga, bijącego serca Ewangelii, aby w ten sposób dotknąć serce i umysł każdego człowieka. Język Kościoła i jego gesty powinny przekazywać miłosierdzie tak, aby wejść w głębię serca ludzi i sprowokować ich do odnalezienia drogi powrotu do Ojca” – pisał Franciszek w dokumencie, którym ogłosił Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia.

Specjalne orędzie na przyszłoroczny Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu Papież ogłosi, jak zwykle, w liturgiczne wspomnienie patrona dziennikarzy, św. Franciszka Salezego. Przypada ono 24 stycznia. Natomiast sam temat Dnia Środków Przekazu podano tradycyjnie w dzisiejsze święto Archaniołów Michała, Rafaela i Gabriela. Tego ostatniego Pius XII ogłosił w 1951 r. patronem telekomunikacji, czyli telegrafu, telefonu, radia i telewizji.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MEDIA, PAPIEŻ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9