50 tyś. katolików z 80 diecezji obrządku łacińskiego w Indiach (ogółem w Indiach jest 172 diecezji, z czego 131 łacińskich) odpowiedziało na przedsynodalną ankietę, którą przygotowali miejscowi biskupi.
W przesłanym do Watykanu dokumencie streszczającym zebrane opinie podkreśla się problem małżeństw międzyreligijnych. 18 milionów indyjskich katolików to zaledwie 1,7 proc. ogółu mieszkańców będących w większości hinduistami. W związku z tym pojawia się wiele pytań dotyczących np. powtórnych małżeństw z hinduistami, uczestniczenia w ich obrzędach religijnych i przyjmowania sakramentów przez katolickich małżonków.
Dokument podkreśla rosnącą w ostatnim czasie liczbę aborcji w Indiach i jej akceptację w miejscowym społeczeństwie. Skutkuje to tym, że wielu katolików nie rozumie, że przerwanie ciąży jest grzechem. Jest to wyzwanie na które Kościół powinien odpowiedzieć katechezą dla narzeczonych, organizowaniem różnych akcji promujących życie i naturalne planowanie rodziny. Podkreślono znaczenie uczestnictwa rozwiedzionych w życiu Kościoła. Indyjscy katolicy zwracają też uwagę na negatywny wpływ mediów na ich społeczeństwo, który jest przyczyną wzrostu gwałtów oraz wykorzystywania seksualnego kobiet i dzieci. Mieszkańcy Indii ulegają również szybko konsumpcyjnemu stylowi życia, wyrażającemu się w zamiłowaniu do luksusu, uzależnieniu od pornografii i stosowaniu antykoncepcji.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.