„Migranci i uchodźcy jako nasi bracia potrzebują szczególnej uwagi i opieki”. Podkreślił to bp Vincent Long Van Nguyen OFM Conv na prezentacji materiałów dla australijskich parafii na tegoroczny 101. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.
Kościół w Australii obchodzi go na szczeblu lokalnym w niedzielę 30 sierpnia, a cały ten miesiąc poświęcił uwrażliwianiu na kwestię migracji.
Specjalne zestawy materiałów duszpasterskich przygotowało Katolickie Biuro ds. Migrantów i Uchodźców. Podczas ich prezentacji bp Long Van Nguyen odwołał się też do własnej historii, bo sam pochodzi z Wietnamu. „Chciałbym zwrócić uwagę na konflikt trwający na Bliskim Wschodzie i na sytuację tych, którzy ubiegają się o azyl. Kiedy jako uchodźca wraz z innymi członkami mojej rodziny szukałem bezpiecznego schronienia, Australia zawsze była wielkoduszna. Teraz jest znowu czas, by okazać cierpiącym braciom taką samą wspaniałomyślność, jaką Australijczycy okazali przybyszom z Wietnamu 40 lat temu” – powiedział delegat australijskiego episkopatu ds. migrantów i uchodźców.
Biskup pomocniczy Melbourne zwrócił także uwagę na trudności, z jakimi spotykają się ludzie przybywający do obcego kraju. Podkreślił, że często borykają się oni z niepokojem wynikającym z nieznajomości języka, kultury czy miejscowych zwyczajów. „Właśnie w takich najprostszych, codziennych sytuacjach Chrystus wzywa nas do wyjścia poza siebie i solidarności z naszymi braćmi i siostrami. Wystarczy wyciągnąć pomocną dłoń, przywitać się czy po prostu uśmiechnąć. To jest początek spotkania, punkt wyjścia dla solidarności. Wielu z nas nie będzie nigdy mogło zmienić całego świata, ale ten najbliższy, wokół siebie, z pewnością możemy” – zauważył bp Long Van Nguyen.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.